Do niedawna montażem monitoringu w domu zajmowali się wyłącznie specjaliści i mało kto zabierał się za to sam. Przyczyną tego były spore koszty samego sprzętu, a także skomplikowana instalacja kamer. Obecnie zdobycie monitoringu w domu nie jest trudne. Montaż i konfiguracja kamer odbywa się szybko i bezproblemowo. Jak zrobić monitoring w domu? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Jeśli chodzi o monitoring domu, to obecnie rynek zdominowały dwa konkurencyjne rozwiązania. Pierwszy z nich to system AHD i wywodzi się on ze starszych standardów analogowych. Jednak mimo tego, daje możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości Full HD, czyli 1080 punktów w pionie. Jest to taka sama rozdzielczość, na której pracują telewizory w większości polskich domów. Drugie rozwiązanie to zestawy do monitoringu IP – dostępne na stronie: https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/zestawy-ip.html. Kamery te oferują szeroką skalę rozdzielczości, od kamer z matrycami 2MP – w górę. Możesz wybrać kamery o rozdzielczości od 1080p aż do 4K i więcej, wszystko zależy od wielkości Twojego budżetu.
Wybierając rejestrator, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy i wybrać jeden system. Jednak decydując się warto pamiętać o tym, że rejestratora AHD nie połączysz z kamerami IP i odwrotnie. Chociaż na to też jest rozwiązanie w postaci rejestratorów hybrydowych łączących obie te technologie.
Ustalenie tego, z ilu kamer będziesz chciał oglądać i rejestrować obraz wpływa na decyzję o ilości obsługiwanych kanałów. Być może nie potrzebujesz ich aktualnie wiele, jednak warto byś wziął pod uwagę rozbudowę systemu w przyszłości. Kolejną ważną rzeczą jest obsługiwana rozdzielczość, rejestrator nie powinien limitować kamer ani od strony rozdzielczości, ani ilości klatek. Kupowanie wysoko jakościowych drogich kamer mija się z celem, jeśli rejestrator nie będzie w stanie zarejestrować obrazu bez utraty jakości.
Większość rejestratorów potrafi wykrywać ruch bądź zinterpretować informację z kamer o wykryciu ruchu. Jednak, gdy potrzebujesz bardziej zaawansowanej analizy typu zliczanie osób wchodzących i wychodzących oraz rozpoznawanie twarzy to warto pomyśleć o takim urządzeniu, które będzie posiadało te funkcje. Wszystko zależy od naszych wstępnych oczekiwań.
Tworząc mały, domowy system monitoringu dość często pada pytanie, czy rejestrator jest w ogóle potrzebny. Część kamer IP posiada slot na kartę SD i potrafi zapisywać na niej obraz. Dodatkowo niektóre kamery pozwalają na skonfigurowanie jej tak, by pobierała obraz z kolejnej kamery i także go zapisywała. To rozwiązanie w teorii zapewnia nam funkcjonalność mini rejestratora.
Najważniejsze jest określenie, czy kamery mają być zamontowane na zewnątrz domu, czy wewnątrz? Czy będą stale zwrócone w jednym kierunku, czy też chcesz nimi sterować? Jak duży obszar powinien być widoczny na zarejestrowanym filmie? Poznając odpowiedzi na te pytania, będziesz w stanie dobrać kamerę odpowiednio do potrzeb. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kamery IP czy AHD, wybierz model o parametrach dopasowanych do potrzeb.
Kwestia rozmieszczenia kamer w domu wiąże się bezpośrednio z potrzebą bezpieczeństwa. Zastanów się, co chcesz monitorować i, na które elementy, ma być zawracana szczególna uwaga. Czy będziesz chciał korzystać z możliwości przybliżeń i śledzenia obiektów. Planując rozmieszczenie kamer, należy wziąć pod uwagę odległość od elementów, które chcesz monitorować.
Artykuł partnera.