Na czym polega ewidencja odpadów w przedsiębiorstwie?

Marek Szydełko
21.03.2023

Ewidencja odpadów w BDO jest obowiązkiem znacznej większości polskich przedsiębiorców już od stycznia 2020 roku. Każdy posiadacz odpadu objęty nakazem prowadzenia ewidencji odpadów musi przed przekazaniem odpadu wypełnić online kartę przekazania odpadów (KPO), której w wielu przypadkach towarzyszyć powinna również elektroniczna karta ewidencji odpadów (KEO). Na czym w praktyce polega ewidencja odpadów w firmie i jak przedsiębiorca może ułatwić sobie sporządzanie dokumentacji tego rodzaju?

Jakie obowiązki nakłada na firmy ewidencja odpadów BDO?

Od początku 2020 roku firmy są zobowiązane raportować w elektronicznej bazie danych o odpadach (BDO), każdy etap gospodarowania odpadami. Ewidencja odpadów BDO musi być prowadzona zgodnie z katalogiem odpadów określonym w rozporządzeniu Ministra Klimatu z 2 stycznia 2020 roku. Prowadzić muszą ją wszystkie podmioty, które wytwarzają odpady lub je przetwarzają z wyjątkiem wyszczególnionych w ustawie o odpadach oraz rozporządzeniach ministerialnych przypadków uwzględniających wytwórców odpadów o określonym kodzie i ilości mniejszej niż wskazane w przepisach limity. Ewidencja odpadów BDO nie jest obowiązkowa m.in. dla wytwórców odpadów opakowaniowych z papieru w ilości mniejszej niż 0,5 Mg rocznie czy odpadów metalowych do 10 Mg w skali roku.

Nie jest też obowiązkowa ewidencja odpadów komunalnych w firmie, o ile przedsiębiorstwo nie przekroczy zapisanych w przepisach limitów. Firmy, dla których ewidencja jest obowiązkowa, muszą zarejestrować się w BDO. Wytworzone przez siebie odpady mogą przekazywać jedynie na podstawie KPO, a oprócz tego zobligowane są do sporządzania rocznych sprawozdań odpadowych. W przypadku gdy przedsiębiorcę obowiązuje pełna ewidencja odpadów, o czym znowu decydują określone w przepisach limity ilościowe dla poszczególnych kodów odpadu, wypełnia on każdorazowo przy przekazaniu odpadu innemu podmiotowi kartę przekazania odpadów (KPO) oraz dodatkowy dokument. Jest to karta ewidencji odpadów (KEO) (https://www.stenarecycling.pl/nasze-uslugi/zarzadzanie-odpadami/usuga-kpo-w-bdo/), w której umieszcza się informacje o ilości wytworzonych i przekazanych odpadów w danym czasie w podziale na różne kody odpadów (jedna karta ewidencji odpadów na jeden kod odpadu).

Ewidencja odpadów w firmie – co warto o niej wiedzieć?

Ewidencja odpadów BDO służy przede wszystkim celom statystycznym i kontrolnym. Jeśli firma posiada (wytwarza) odpady określonego rodzaju i w wyznaczonej przez ustawodawcę ilości, jest zobowiązana skrupulatnie odnotowywać, ile odpadów i o jakim kodzie wygenerowała, przekazała do przetworzenia lub utylizacji czy sama przetworzyła. Chociaż istnieje wiele wyjątków, które zwalniają niektórych przedsiębiorców z konieczności ewidencjonowania odpadów w BDO, zdecydowana większość firm musi nieustannie wypełniać formularze w BDO i składać sprawozdania o odpadach. Zwłaszcza, że w praktyce obowiązek prowadzenia i uzupełniania kart ewidencji odpadów dotyczy bez wyjątku wszystkich firm generujących odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg rocznie oraz odpady inne niż niebezpieczne powyżej 5 ton rocznie. Nie są to wysokie limity, a ewidencja odpadów jest czasochłonna i wymaga dobrej orientacji w często zmieniających się przepisach. Przedsiębiorcy mogą jednak korzystać w tej materii ze wsparcia.

Działająca na obszarze całej Polski firma Stena Recycling, która organizuje odbiór odpadów do firm i zajmuje się ich przetwarzaniem, pomaga swoim klientom również w czynnościach związanych z ewidencjonowaniem odpadów i czuwa nad tym, by współpracujący z nią przedsiębiorcy w zgodzie z obowiązującym prawem wypełniali zapisy rozporządzeń i ustaw związanych z gospodarowaniem odpadami. Firmie Stena Recycling można zlecić m.in. prowadzenie ewidencji, w tym przygotowanie KPO i karty ewidencji odpadów KEO oraz sporządzanie sprawozdań. Warto również pamiętać, że firmy wytwarzające odpady poniżej limitów określonych przez ustawodawcę przestają korzystać ze zwolnień z konieczności prowadzenia ewidencji pełnej lub uproszczonej, gdy tylko ów próg ilościowy przekroczą, a naruszenia przepisów w tej dziedzinie wiążą się z wyjątkowo wysokimi grzywnami i surowymi sankcjami, które mogą nawet całkowicie sparaliżować działalność firmy.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie