Parzy pyszną espresso i nosi fartuch? Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, na czym polega zawód baristy w całej swej okazałości. Osoba w charakterystycznym fartuchu musi posiadać potężną wiedzą na temat różnych gatunków kaw. Do tego wciela się w rolę artysty praktykując latte art na powierzchni naszej filiżanki. A to zaledwie wycinek pracy baristy.
zawsze, jednak doszło do kilku istotnych zmian. Jako konsumenci XXI wieku preferujemy kawę profesjonalnie przygotowaną w ekspresie ciśnieniowym i do tego ze świeżo zmielonych ziaren. Do tego lubimy pić ją na zewnątrz, w kawiarniach, a także chętnie zamawiamy usługi takie jak barista do wynajęcia na różne wydarzenia i eventy.
Gustujemy ponadto w różnych rodzajach kaw: espresso, americano, latte, macciatto itd. Ta popularność dobrej jakości kawy zrodziła nową jak na polskie warunki profesję, mianowicie zawód baristy. Na czym polega zawód baristy? Teoretycznie tylko na parzeniu kawy, ale trzeba podkreślić, że to tylko mała część obowiązków i umiejętności, jakie musi wykazywać dobry barista.
Słowo barista jest kalką z języka włoskiego i oznacza osobę, która pracuje za barem. Obecnie profesja barista rozumiana jest dość wąsko. W Polsce i generalnie w świecie zachodnim tym mianem określa się pracowników kawiarni odpowiedzialnych za obsługę ekspresu i przygotowywanie napojów. Barista zatem oznacza kogoś, kto specjalizuje się w przygotowywaniu napojów, szczególnie zaś kawy.
Już samo przygotowywanie kawy jest bardziej wymagające niż się potocznie wydaje. Barista musi umieć odmierzać składniki i wiedzieć jak je połączyć, aby wyszło profesjonalne latte czy cappuccino. Do tego dochodzi umiejętność obsługi często skomplikowanego ekspresu ciśnieniowego. W zależności od maszyny cały proces przygotowania napoju może być w pełni zautomatyzowany lub w pełni manualny. Najczęściej łączy się obie metody. Np. mielenie ziaren i działanie ciśnienia jest wykonywane przez automat, natomiast barista ręcznie nastawia inne parametry parzenia.
Ponadto zawód baristy polega także na sztuce latte art. Jest to profesjonalne zdobienie powierzchni kawy dekoracjami ze spienionego mleka. Profesja barista zawiera elementy pracy artystycznej, ale wymaga także wiedzy na temat przygotowywanych napojów i składników. Klienci nierzadko pytają o pochodzenia kawy, którą chcą zamówić, proszą o polecenie pasującego deseru czy przekąski. Również na takie sytuacje w pracy musi być przygotowany barista, a nawet więcej – musi być z tego po prostu przeszkolony i często przejść specjalistyczne szkolenia baristyczne, np. w mobilnybarista.pl.
Współczesny barista sporo niesie na swoich barkach. Oczywiście musi umieć parzyć smaczną espresso oraz wiele innych rodzajów kawy na bazie espresso. Ale to zaledwie wstęp. Współczesny barista wciela się w rolę sommeliera kawy. Tak jak sommelierzy wina musi umieć przekazać klientom zawiłości i niuanse związane z konkretnym gatunkiem kawy i dzielić się z nimi wiedzą na temat tego napoju. Ta praca ma też bardzo prozaiczną stronę. Do obowiązków baristy należą bowiem prace porządkowe w lokalu. Musi utrzymywać czyste i dobrze zaopatrzone miejsce pracy, często też sprzątać salę z jadalnią. Do tego dochodzi umiejętność przyjmowania i zarządzania zamówieniami, obsługi kasy fiskalnej i terminala płatniczego.
Na czym jeszcze polega praca baristy? To nie tylko sztywne wykonywanie obowiązków. Tak jak w niemal każdej profesji, także w tej ważne jest zaangażowanie. Dobry barista to osoba, która faktycznie lubi, to co robi i w przygotowywanie napojów wkłada nie tylko swoje umiejętności, ale także serce. Ponadto liczą się umiejętności miękkie. Chodzi tu o umiejętność pracy z ludźmi, przyjazne nastawienie do klientów, umiejętność prowadzenia lekkich konwersacji, chęć pomocy i nastawienie na rozwiązywanie problemów. Sympatyczny i świetny w swoim fachu barista jest architektem sukcesu lokalu. Klienci chętnie powrócą do miejsca, gdzie spędzili miło czas, pogawędzili z obsługą i wypili wyśmienitą kawę.
Artykuł partnera.