Nadwyżki finansowe warto trzymać na koncie oszczędnościowym. Sprawdź dlaczego

Antoni Kwapisz
01.06.2022

Dysponujesz nadwyżką finansową, którą trzymasz na koncie osobistym? Jeśli tak, pozbawiasz się szansy na dodatkowy zarobek. Załóż konto oszczędnościowe, aby osiągnąć sporo korzyści. Poznaj powody, dla których warto zdecydować się na taki rachunek.

Konto osobiste to podstawowy rachunek, na który spływa m.in. wynagrodzenie za pracę. Najczęściej nie jest oprocentowany, dlatego zgromadzone tam środki są pozbawione możliwości pomnażania. Aby więc nie leżały bezczynnie, warto założyć konto oszczędnościowe. 

Konto oszczędnościowe – jak działa?

Wszystkie konta oszczędnościowe – niezależnie od banku – działają na identycznej zasadzie. Pozwalają na pomnażanie zgromadzonego tam kapitału, zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Im jest ono wyższe, tym wyższych zysków można się spodziewać.

Warto przy tym podkreślić, że zyski z konta oszczędnościowego rosną w miarę powiększania kapitału. Co więcej, funkcjonuje tutaj mechanizm procentu składanego za sprawą miesięcznej kapitalizacji odsetek. Oznacza to, że osiągnięty zysk powiększa kapitał, od którego naliczane są odsetki w kolejnym miesiącu. 

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Najlepsze konto oszczędnościowe pozwala na pomnażanie zysków bez ryzyka. Opcja pomnażania oszczędności nie jest jedyną korzyścią możliwą do osiągnięcia. 

Ponadprzeciętne zyski

Jeszcze do niedawna konto oszczędnościowe nie dawało szans na wysokie zyski z powodu niskich stóp procentowych determinujących oprocentowanie depozytów. W obliczu ich podwyżek doszło do wzrostu oprocentowania kont oszczędnościowych. 

Jeśli dobrze wybierzesz, możesz osiągnąć ponadprzeciętne zyski. Za przykład niech posłuży Konto Oszczędnościowe z oferty Toyota Banku z oprocentowaniem do 2,5% w skali roku! 

Gwarancja zysków

Nie musisz obawiać się, że przepadnie ci choćby jedna złotówka z odsetek. Są one naliczane zawsze – także wtedy, gdy zdecydujesz się wypłacić część środków. 

Bezpieczeństwo kapitału 

Pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym są bezpieczne. Nie stracisz ani jednej złotówki – niezależnie od tego, jaka jest aktualna sytuacja na rynku finansowym. Jeżeli więc nie lubisz ryzykować, konto oszczędnościowe jako sposób na pomnażanie środków jest najlepszą z opcji.

Stały dostęp do pieniędzy 

Konto oszczędnościowe daje ci stały dostęp do środków. Możesz z nich skorzystać w dowolnym momencie – bez ryzyka utraty odsetek. Musisz jednak pamiętać, że bank zwykle pobiera opłatę za wypłatę środków. Chociaż przez wiele osób uznawane jest to za niedogodność, takie podejście może zwiększać motywację do oszczędzania. Zanim wypłacisz pieniądze, kilka razy zastanowisz się, czy faktycznie ich potrzebujesz. 

Możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki

Zyski w ramach konta oszczędnościowego może czerpać każdy – nawet ta osoba, która dopiero zaczyna oszczędzać. Nie musisz dysponować ogromnym kapitałem – odsetki naliczają się już od pierwszej wpłaconej złotówki. 

Jeżeli jeszcze nie masz konta oszczędnościowego, czas go założyć. Sprawdź, gdzie możesz liczyć na atrakcyjne oprocentowanie – to przełoży się na spore zyski.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.