Układ biurek w biurze jest istotny nie tylko ze względu na funkcjonalność miejsca pracy. Pod uwagę bierze się również komfort i wydajność każdego pracownika, który zawodowe obowiązki realizuje na stanowisku wyposażonym w ergonomiczne meble. Co więcej, urządzając biuro, uwzględniać należy przepisy polskiego prawa i normy, które mówią o bezpieczeństwie, higienie pracy czy optymalnych warunkach, aby pracownik mógł wykonywać swoje zadania. Dowiedz się, jak najlepiej zaaranżować biurową przestrzeń.
Okazuje się, że ustawienie biurek w biurze ma znaczenie, jeśli bierze się pod uwagę wygodę pracownika, ale również jego wydajność w zakresie pełnionych obowiązków. Tylko właściwe warunki w ramach organizacji poszczególnych stanowisk mogą niwelować destrukcyjne czynniki i zwiększać komfort oraz zadowolenie zatrudnionego. Biuro, w którym panuje hałas, może być przyczyną braku koncentracji i rozproszenia, zbyt małe odległości pomiędzy biurkami często przyczyniają się do poczucia presji i odczuwania wzmożonego stresu. Takie warunki nie wpływają korzystnie na produktywność, dlatego wymaga się, aby ustawienie biura było dopasowane wedle indywidualnych potrzeb pracowników oraz zgodne z charakterem działań, jakie wykonuje się w danym miejscu pracy.
Biura mogą być aranżowane w różny sposób, natomiast „kluczem do sukcesu” w zakresie optymalnego komfortu pracowników jest zawsze uwzględnienie ich oczekiwań. W ramach pracy zespołowej znacznie lepiej sprawdzi się otwarta przestrzeń, w której w centralnym miejscu do dyspozycji jest biurko open space, natomiast jeśli pracownik zajmuje samodzielne stanowisko pracy, lepszym wyborem będzie ten tradycyjny układ biura.
Pracownicy są rozmieszczeni w różnych przestrzeniach biurowych, a praca w towarzystwie maksymalnie kilku osób sprawdza się, jeśli realizacja zawodowych obowiązków wymaga ciszy i skupienia.
Biura typu open space są dobrą opcją, jeśli pracownicy wykonują podobne zadania, a ich istotą jest praca zespołowa.
To najczęściej otwarta przestrzeń, w której jednak zadbano o miejsce do pracy w ciszy i skupieniu, jeśli pracownik tego wymaga.
Na efektywność pracy osób zatrudnionych wpływ ma nie tylko układ biura, ale także ustawienie jego stanowiska. Sprawdź, jakie biurko i gdzie ustawiony tego rodzaju mebel biurowy oddziałuje pozytywnie na wydajność personelu.
Pracownik powinien mieć nieograniczony dostęp do światła naturalnego, bo właśnie takie sprzyja podniesieniu wydajności pracy. Biurka warto ustawiać w pobliżu okien.
Siedzenie tyłem do drzwi wejściowych może stwarzać spory dyskomfort, dlatego zaleca się, aby biurko było ustawione w ten sposób, aby pracownik w pozycji siedzącej swobodnie widział wejście.
Znaczenie ma ergonomiczność stanowiska pracy, a więc stworzenie najlepszych warunków, zgodnie z preferencjami zatrudnionego. Świetnie sprawdzi się biurko regulowane manualnie, które można dopasować wedle własnych potrzeb. Regulowane biurka w tej nowoczesnej odsłonie pozwalają wykonywać pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i tej stojącej.
Biurko ustawione tyłem do okna, ale w jego pobliżu, przodem do drzwi wejściowych i w odległości co najmniej 1,5 metra od innego stanowiska, to najlepszy sposób rozmieszczenia biurek w biurze.
Artykuł partnera.