Naprawiać czy kupić nowy komputer? Co i kiedy bardziej się opłaca?

Mateusz Nowak
17.04.2019

Zakup komputera, czy to do pracy, czy rozrywki, nie stanowi dziś większego problemu dla nawet przeciętnie zarabiającego Polaka. Sklepy z elektroniką kuszą ciągłymi promocjami, w efekcie czego podstawowy model notebooka można nabyć już za około 1000-1200 złotych. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę, że taki sprzęt nie zaoferuje choćby zadowalającej wydajności. Dlatego czasami bardziej opłacalne jest oddanie sprawdzonego komputera do naprawy.

Kiedy naprawiać?

Na opłacalność naprawy komputera wpływa kilka czynników. Po pierwsze: jakość zastosowanych w nim podzespołów. Jeśli mamy do czynienia z modelem z niskiej półki, który właściwie od nowości mocno odstawał wydajnością, to oddanie go do serwisu raczej mija się z celem. Mogłoby się okazać, że koszt wymiany poszczególnych elementów (płyta główna, procesor, chłodzenie, pamięć RAM) będzie równy lub nawet przewyższy cenę nowego sprzętu.

Jeśli jednak mówimy o mocnym komputerze, który nawet po kilku latach użytkowania wciąż broni się wydajnością, to jak najbardziej warto rozważyć jego naprawę. Wiele zależy tutaj oczywiście od tego, co (i czy w ogóle) się zepsuło. Nierzadko okazuje się, że komputer pracuje nieprawidłowo z powodu np. zakurzenia podzespołów czy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. Taka usługa serwisowa nie będzie droga, a pozwoli znów cieszyć się pełnią możliwości oferowanych przez komputer.

Zakup nowego komputera często wiąże się z kolejnymi wydatkami

Wiele osób o tym zapomina lub w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Z takim scenariuszem najczęściej mamy do czynienia w przypadku komputerów firmowych, wykorzystywanych do pracy. Nierzadko okazuje się, że zainstalowane na nich oprogramowanie nie może zostać przeniesione na nowy sprzęt, bo zabraniają tego warunki licencji.

Wówczas właściciel jest w kropce: kupując nowy komputer będzie zmuszony do poniesienia dodatkowego kosztu związanego z zakupem licencji na oprogramowanie, które jest mu niezbędne do pracy. Dotyczy to nawet tak prozaicznych kwestii, jak system operacyjny – jeśli ten zainstalowany na starym komputerze był oprogramowaniem typu OEM, to nie będzie możliwości przeniesienia go na nowy sprzęt (jeśli nie został już na nim zainstalowany np. system Windows).

Decyzja nie jest zatem prosta, choć tak naprawdę sprowadza się do tego, czy właściciel był zadowolony z dotychczas użytkowanego komputera i chce nadal na nim pracować. Jeśli tak, a w dodatku sprzęt jest wyposażony w choćby przyzwoite podzespoły, to warto oddać go do fachowego serwisu i zlecić kompleksową „reanimację” komputera. Dobry serwis na pewno zaoferuje też usługę wstępnej diagnostyki, która pozwoli ocenić, czy naprawa rzeczywiście ma uzasadnienie ekonomiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie