Nici liftingujące - szybkie i bezpieczne odmłodzenie wyglądu

Mateusz Nowak
02.08.2021
Klasyczny lifting twarzy wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego, wykonanego w narkozie ogólnej. Coraz popularniejszą metodą, wykorzystywaną w medycynie estetycznej, staję się jednak wykorzystanie nici liftingujących, umożliwiających korekty w w wyglądzie twarz bez użycia skalpela. Nici liftingujące są tańsze w użyciu, a sam zabieg jest o wiele prostszy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tej metody, zwłaszcza iż efekt liftingu może utrzymywać się nawet kilkanaście miesięcy, usuwając zmarszczki skóry i nadając twarzy młodszy, odświeżony wygląd. Jakie zastosowanie mają nici liftingujące?

Jak działają nici liftingujące?

Nici liftingujące od lat stosowane były podczas wykonywania operacyjnych zabiegów, wymagających precyzji. Wykorzystanie nici liftingujących do korekty skóry twarzy hest lepszym rozwiązaniem, niż zastosowanie tradycyjnego liftingu chirurgicznego – nie tylko koszta takiego zabiegu są niższe, ale nie wymaga on również użycia skalpela. Do zabiegów często wykorzystuje się nici PDO – są to syntetyczne, monofilamentowe włókna, bardzo płynnie przechodzące przez miękkie tkanki. Nici liftingujące PDO wprowadza się pod skórę, a ich zadaniem jest podniesienie jej i redukcja opadania, spowodowana wiekiem. Zabieg z użyciem nici liftingujących pobudza skórę do regeneracji, nadając jej po krótkim czasie świeżego, gładszego wyglądu oraz powodując wygładzenie zmarszczek. Nici liftingujące PDO mogą służyć do podniesienia skóry twarzy, zwłaszcza wśród naturalnych linii napięcia skóry. Można je zastosować na twarzy, szyi lub dekolcie, jednak w takich miejscach, jak brzuch, ramiona czy pośladki skora jest za ciężka na użycie nici liftingujących, dlatego w takich przypadkach musimy skorzystać z klasycznego liftingu chirurgicznego.

Zalety wykorzystania nici liftingujących PDO

Medycyna estetyczna ma na celu odświeżenie i odmłodzenie wyglądu osoby, która zdecyduje się na wykonanie zabiegu. Wykonanie tego zabiegu za pomocą nici liftingujących jest znacznie mniej bolesne dla pacjenta, nie wymaga rozcinania skóry skalpelem i ponownego jej zszywania. Zastosowanie nici PDO jest prawie bezbolesne, a poprawa wyglądu twarzy jest efektem mechanicznego oddziaływania wprowadzonej nici. Przeciwwskazaniami do zastosowania tradycyjnej nici PDO są jednak: ciąża, karmienie piersią, choroby dermatologiczne a także zaburzenia psychiczne. Poprawa wyglądu i lepsza elastyczność skóry przy zastosowaniu nici PDO trwa kilkanaście miesięcy, a nawet dwa lata. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć, uwzględniając zmiany wyglądu związane z wiekiem. Poprawa konturów twarzy jest wyłącznie efektem zabiegu, a nie, jak to wcześniej bywało, pojawieniem się deformacji związanych z przemieszczaniem się nici. W obecnych czasach nie tylko jest to bezbolesny zabieg bezpieczeństwo zabiegu jest także praktycznie stuprocentowe. W dodatku koszty jego wykonania są kilkukrotnie mniejsze niż zabieg chirurgiczny, dlatego popularność tej metody gwałtownie wzrasta.

Nici liftingujące PDO – na co uważać po zabiegu?

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, które nanoszone jest na skórę za pomocą maści lub wstrzykiwane igłą w tkankę podskórną. W czasie zabiegu nici liftingujące wprowadzane są pod skórę z pomocą specjalnych igieł. Rozłożone gęsto dookoła nici tworzą swoiste rusztowanie, na którym opiera się podniesiona skóra. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, pacjent może jedynie odczuwać delikatne ukłucia. Choć czynności związane z wprowadzaniem nici trwają od 30 minut do godziny, najbardziej newralgiczny dla pacjenta jest okres do trzech tygodni po zabiegu. Przede wszystkim należy unikać nadmiernej mimiki twarzy, zwłaszcza w sytuacjach, gdy wykonywanie różnych grymasów jest mimowolne (na przykład podczas uprawiania wysiłkowych sportów). Zdecydowanie niewskazane jest także wykonywanie w tym czasie zabiegów masażu twarzy, korzystania z peelingu oraz golenia. Zastosowane do podniesienia skóry nici liftingujące są wrażliwe na ciepło, dlatego należy unikać zabiegów, które nagrzewają tkanki, wykorzystujących laser lub promieniowanie mikrofalowe czy radiowe. Po minięciu newralgicznego okresu należy używać regularnie środków pielęgnujących oraz korzystać z zabiegów regenerujących skórę, w celu pobudzając produkcję kolagenu oraz kwasu hialuronowego.

Rodzaje nici liftingujących

Nici liftingujące stosowane są najczęściej w takich przypadkach, jak opadające brwi, fałd nosowo wargowy, pionowe zmarszczki czoła czy obniżone zewnętrzne krawędzie brwi. Nici aplikowane do tkanek podskórnych dzielą się na kilka rodzajów. Nici PDO, ze względu na swe właściwości, stosowane są powszechnie na całym świecie. Nie wywołują one żadnych powikłań ani reakcji alergicznych. Stosowane do poprawy skóry nici liftingujące występują w dwóch rodzajach – jako pojedyncze włókna, do drobnych zabiegów, oraz jako splot kilku włókien, do usuwania głębszych zmarszczek. Nowością na rynku są nici z haczykami – po wprowadzeniu w skórę haczyki otwierają się, tworząc szkielet, na którym opiera się odmłodzona skóra. Nici te są także grubsze i trwalsze niż nici PDO, dzięki czemu efekt ich działania jest trwalszy i lepszy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie