Niezwykła historia powołania ks. Krzysztofa Kralki

Mariusz Siwko
05.10.2023

W naszym kraju działa spore grono księży, o których możemy powiedzieć, że swoją posługę wykonują z ogromną pasją, zaangażowaniem i miłością do drugiego człowieka. Jednym z nich jest ks. Krzysztof Kralka – Pallotyn i autor poczytnych książek, po które sięgają osoby poszukujące wiary w każdym wieku. Historia jego kapłaństwa nie przypomina jednak standardowej opowieści o powołaniu, jakie słyszymy z ust większości księży. Co czyni ją i tego kapłana tak niezwykłymi?

W przeszłości ateista i antyklerykał, dziś ceniony kaznodzieja

Ks. Krzysztof Kralka nie ukrywa, że w młodości jego wartości dalece odbiegały od tego, co możemy określić wiarą i zaangażowaniem w życie kościoła. W młodości nie wierzył w Boga, a wizyt w kościele zdecydowanie unikał. Sam określa siebie mianem ateisty i antyklerykała, za których uznawał się w czasach młodości. Co więc sprawiło, że z osoby, która nie wierzy ani w Boga, ani w misję kościoła, zdecydował się już na zawsze spleść swoje losy z kościołem katolickim i zostać jednym z jego kapłanów?

Motorem napędowym do zmiany w życiu Krzysztofa Kralki była pielgrzymka papieża Jana Pawła II, do Polski, którą dobrze pamięta większość z nas. Odbyła się w 2002 r. i na zawsze odmieniła życie niewierzącego wówczas Krzysztofa Kralki. Mimo tego, że zdecydowanie nie planował oglądać transmisji z pielgrzymki, Bóg i tak odnalazł drogę do jego serca.

I pomimo swojego uporu, Krzysztof Kralka usłyszał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II – brzmiały one „Jezus umarł za wszystkich ludzi”. Wywarły one wrażenie na tym młodym człowieku do tego stopnia, że wręcz nie był w stanie wstać z miejsca. Jednocześnie nie mógł oderwać się od ekranu telewizora, na którym transmitowane były wydarzenia towarzyszące pielgrzymce.

Ks. Krzysztof Kralka książki i działalność rekolekcyjna

Sam ks. Krzysztof Kralka dziś mówi, że to właśnie wtedy tak naprawdę doświadczył Boga i poczuł swoje powołanie. Mimo tego, że w dzieciństwie i młodości, tak jak wielu innych młodych ludzi, uczęszczał na oazy i służył w kościele jako ministrant, w dorosłym życiu całkowicie zerwał z wartościami katolickimi – nie bywał w kościele, nie modlił się ani nie praktykował w żaden inny sposób. Wizyta Jana Pawła II w Polsce oraz jego słowa tak głęboko poruszyły przyszłego księdza, że zdecydował się nie tylko powrócić na łono kościoła, lecz także poświęcić mu swoje życie.

Ks. Krzysztof Kralka zdecydował się zostać księdzem. Dziś pełni służbę w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji, gdzie prowadzi rekolekcje i spotkania modlitewne, na które chętnie uczęszczają ludzie w każdym wieku. Szczególną uwagę kapłan poświęca młodzieży, wśród której znajduje się wielu, podobnie jak on przed 20 laty, zagubionych i niewierzących ludzi. Dotarcie do nich i przekonanie, że wiara jest dobra, to jeden z głównych celi przyświecających posłudze ks. Krzysztofa Kralki.

Drugim obszarem, na którym koncentruje się ks. Krzysztof Kralka są książki, które poruszają ważne tematy związane z wiarą, religią oraz nawróceniem. Jedną z najnowszych publikacji jego autorstwa jest „Zbawienie przychodzi przez Krzyż” – znakomita książka, którą można potraktować jako domowe rekolekcje w pisemnej formie, przeznaczone dla osób, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniach stacjonarnych.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie