Niszczenie dokumentów w małej firmie – co warto o nim wiedzieć?

Mariusz Siwko
25.04.2019

Nie każdy dokument można po prostu wyrzucić do kosza. Wiele z nich wymaga odpowiedniego zniszczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Dokumenty zawierające wrażliwe dane, na przykład dane osobowe, nie powinny dostać się w ręce niepowołanych osób. Właśnie dlatego wtedy, gdy nie będą już potrzebne, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio je zniszczyć.

Niszczenie dokumentów zgodnie z najnowszymi przepisami

Przepisy, w tym także najnowsze przepisy RODO dotyczące przetwarzania danych osobowych, wymagają od przedsiębiorców przestrzegania określonych zasad związanych z niszczeniem dokumentacji, na przykład faktur.

Dokumentacja firmowa najczęściej jest niszczona zgodnie z normą DIN 66399. Jest to powszechnie stosowana norma zajmująca się regulacją wymogów i obowiązków w zakresie bezpiecznego niszczenia dokumentów i nośników danych, której przestrzegają także systemy urządzeń i systemów niszczących.

Do niszczenia dokumentacji firma może wykorzystać niszczarki, ale również może zlecić tego rodzaju usługi zewnętrznym firmom oferujących niszczenie dokumentów zgodnie z odpowiednimi przepisami. Firmy te zajmują się odbiorem, transportem, a także niszczeniem dokumentacji zgodnie z najwyższymi klasami tajności.

Wybranie usług niszczenia dokumentów jest korzystnym rozwiązaniem dla mniejszych firm. Nie ma wtedy potrzeby kupowania specjalnego sprzętu do niszczenia, a przy tym przedsiębiorca może mieć całkowitą pewność, że dokumenty będą skutecznie zniszczone.

Skorzystaj z kompleksowych usług archiwizacyjnych

Obsługą dokumentów w firmie można zajmować się samodzielnie, ale również możemy skorzystać z profesjonalnych usług w tym zakresie. Firmy zajmujące się archiwizacją danych są w stanie zapewnić swoim klientom usługi nie tylko w zakresie bezpiecznego przechowywania dokumentów, ale również ich prawidłowego niszczenia.

Usługi w tym zakresie oferuje także firma System AD, która prowadzi bezpieczne niszczenie dokumentów na terenie Warszawy i całego kraju. Firma zajmuje się świadczenie jednorazowych usług niszczenia dokumentów, a także dostarcza klientom pojemniki na makulaturę i dokumentację roboczą.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.