O czym musisz wiedzieć, jeśli chcesz otworzyć własną Żabkę

Andrzej Winnicki
30.04.2021

Żabka działa jako sieć franczyzowa. I działa bardzo prężnie, bo ma już ponad 7000 sklepów na terenie Polski oraz 5800 franczyzobiorców – dzięki czemu jest największą tego typu siecią w Polsce. Badania wykazały, że logo Żabki rozpoznaje 97% polskich konsumentów, dlatego rozpoczęcie działalności pod marką Żabki daje dużą przewagę nad konkurencją już w momencie startu – ponieważ klienci częściej wybierają te sklepy, które znają . Jeśli więc zastanawiasz się nad otwarciem sklepu spożywczego, dobrym pomysłem może być franczyza Żabka. Co musisz o niej wiedzieć? Sprawdź!

Czym jest franczyza

Franczyza to taki model działalności biznesowej, który za pomocą umowy (umowy franczyzowej) łączy dwie strony – franczyzodawcę i franczyzobiorcę. Franczyzodawcą jest zwykle duża sieć – np. pizzerii, restauracji typu fast food, stacji benzynowych czy właśnie sklepów spożywczych – o wyrobionej marce, rozpoznawalności, standardach obsługi itp. Franczyzobiorcą zaś jest przedsiębiorca, który otwiera lokal w konkretnym miejscu i zarządza nim, zatrudniając obsługę i odpowiadając na aktualne potrzeby społeczności, wśród której działa. Franczyzodawca dostarcza wiedzę i procedury wypracowane i sprawdzone przez lata, natomiast franczyzobiorca wnosi odpowiednią opłatę franczyzową.

Co daje franczyza Żabka

Na zasadzie franczyzy działa też Żabka. Opinie o współpracy z tą siecią są w przewadze pozytywne, a to dlatego, że przedsiębiorcy doceniają, jak wiele ciężaru ściąga z nich Żabka. Dzięki tej współpracy zyskują od razu spore grono wiernych klientów, ponieważ od pierwszego dnia swojej działalności są rozpoznawalni i pozytywnie kojarzeni przez większość konsumentów w okolicy.

Oprócz tego Żabka zajmuje się marketingiem, czyli reklamując sieć – reklamuje także każdy indywidualny sklep, zwiększając zainteresowanie nim. Przystępując do sieci franczyzowej, nie musimy martwić się o zapewnienie łańcucha dostaw, bo większą część działań logistycznych również organizuje franczyzodawca.

Jakie warunki trzeba spełnić

Aby otworzyć nową Żabkę, trzeba przejść szkolenie, które zapozna nas z podstawami zarządzania sklepem, oraz wnieść opłatę początkową. Opłata inicjalna pojawia się w przypadku każdej franczyzy i ma ją również Żabka. Opinie na jej temat są jednak pozytywne, bo jej wysokość – w zestawieniu z innymi franczyzami – jest dość niska i wynosi obecnie 5.000 złotych.

Oprócz tego należy spełniać różne standardy obsługi i działalności. Żabka umożliwia nie tylko zrobienie zakupów spożywczych, ale szereg usług dodatkowych jak np.  nadawanie i odbieranie paczek, a w ramach Żabka Café daje okazję nabycia zimnych i ciepłych przekąsek oraz kawy. Sklepy tej sieci mogą też być otwarte w niedziele niehandlowe. I choć nie jest to obowiązkiem franczyzobiorców, to jednak możliwość otwarcia sklepu w niedzielę daje kolejną przewagę nad konkurencją. Żabka aktywnie zachęca początkujących przedsiębiorców do takich rozwiązań, oferując gwarantowany przychód w wysokości 16.000 złotych miesięcznie, pod warunkiem spełniania warunków zawartych w umowie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie