Obroża czy szelki? Wybierz idealną uprząż dla swojego przyjaciela!

Maciej Piwowski
30.03.2020

Zarówno obroża jak i szelki dla psa mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wybór konkretnej opcji powinien być dostosowany do wieku, rasy oraz charakteru czworonoga. Ważne jest również to, do czego uprząż ma być wykorzystywana - codziennych spacerów czy wspólnego treningu?

Szczeniaki 

Dla młodych zwierząt zdecydowanie lepszą opcją będzie obroża. Dzięki temu w łatwy sposób można zapanować nad psem i lepiej nauczyć go chodzenia na smyczy. Powinna być wykonana z miękkiego tworzywa. Wszelkie kolczatki, łańcuszki i dławiki odpadają. Obroże dla szczeniąt powinny mieć stały obwód, który się nie zmieni po jej zapięciu. Należy unikać takich, które zaciskają się na szyki psiaka albo mocno wbijają w jego skórę. Dla szczeniaka silnej i dużej rasy warto wybrać szerszą obrożę, która nie będzie powodować u niego dyskomfortu.

Starsze psy

W przypadku czworonogów, które mają swoje lata bardziej zaleca się używanie szelek. Starsze zwierzaki mogą mieć mniej elastyczną tchawicę, a obroża może spowodować jej zapaść. W miejscu gdzie tchawica powinna mieć 3 cm, przepustowość jej może zmniejszyć się nawet o połowę. Schorzenie to jest trudne w leczeniu i kosztowne, dlatego najlepiej profilaktycznie zaopatrzyć się w szelki dla starszego czworonoga.

Temperament zwierzaka

Dla psów o mocnym charakterze i bardziej agresywnych, poleca się obroże. Dzięki niej w każdym momencie można odwrócić głowę psa od innych zwierząt czy przedmiotów. Szelki są głównie przeznaczone dla psów, które mają łagodne charaktery i spokojnie chodzą na smyczy.

Rozmiar czworonoga

Zasada jest taka, że im większy zwierzak, tym paski powinny być szersze. Obroże zwykle dochodzą do 4 cm szerokości, natomiast szelki do około 5 - 6 cm. Warto także zwrócić uwagę na to, czy uprząż nie jest zbyt ciasna. Aby to sprawdzić, należy włożyć dwa palce między paski a szyję psiaka. Jeśli zmieszczą się bez problemu, uprząż ma odpowiedni rozmiar.

Trening

W trakcie różnych aktywności fizycznych, najlepiej sprawdzi się uprząż w postaci szelek. Szelki dla psa w sklepie internetowym ZooArt wykonane z wysokiej jakości komponentów, zdecydowanie przypadną do gustu zarówno właścicielom, jak i samym czworonogom. Odpowiednio dopasowane, są gwarancją komfortu psiaka w trakcie wysiłku. 

Wybierając uprząż zawsze warto stawiać na solidny sprzęt, który będzie trwały i posłuży na dłuższy okres czasu. Warto pamiętać, że to właściciel odpowiada za psa i za to, co zrobi jeśli zerwie się ze smyczy. Najlepiej zatem minimalizować takie ryzyko i zaopatrzyć się w najwyższej jakości uprząż.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.