Wyróżniającym elementem każdego personelu medycznego pracującego w placówkach służby zdrowia jest z pewnością specjalna odzież medyczna. Taki uniform nie tylko jest charakterystyczny i podobny w każdej placówce, ale także wygodny i praktyczny. Przede wszystkim ubrania dla lekarzy i innych pracowników medycznych musi spełniać wszystkie funkcje zapewniające ochronę zdrowia własnego oraz osób postronnych. Jakie są rodzaje odzieży ochronnej?
Wielofunkcyjna odzież medyczna stosowana jest nie tylko przez lekarzy, pielęgniarzy czy sanitariuszy, ale także przez niemal wszystkich pracowników służby zdrowia. Tego typu uniformy noszą także fizjoterapeuci, pracownicy ośrodków odnowy biologicznej i sanatoriów, salowe, a także osoby zajmujące stanowiska biurowe jak recepcjonistki. Specjalne ubrania ochronne widzimy także na pracownikach aptek, u dentystów czy dermatologów i każdych osób zajmujących się świadczeniem usług zdrowotnych. Ubrania dla lekarzy, jak i dla całego personelu medycznego świadczy zarówno o profesjonalizmie placówki, ale przede wszystkim zapewnia solidną ochronę przed rozprzestrzenianiem różnego rodzaju zakażeń. Dawniej specjalna odzież ochronna wykonana była ze sztywnego materiału dodatkowo traktowana krochmalem oraz łączoną ze sztywnymi i ciężkimi chodakami. W dzisiejszych czasach postęp w wykonywaniu ubrań dla personelu medycznego znacznie poszedł na przód. Prostotę odzieży medycznej zastąpiono kolorowymi akcentami, a sztywny materiał ustąpił elastycznym i przewiewnym tkaninom, które pozwalają na odczuwanie komfortu przez wiele godzin.
Odzież medyczna dla personelu żeńskiego posiada rozmaite rodzaje ubrań. Fartuchy, żakiety i spódniczki medyczne to ostatnio coraz częstszy widok u lekarek i pielęgniarek, które zrezygnowały z szerokich spodni i oversize’owych bluz. Nawet wykonując naszą pracę oraz pracując w ciężkim i wymagającym środowisku, kobiecy umysł jest tak skonstruowany, aby w każdych warunkach wyglądać dobrze i stylowo. Wielu producentów odzieży medycznej dla kobiet podjęło wyzwanie zaprojektowania takiej odzieży, która prócz funkcjonalności i zapewnieniu przyjętego przez normy bezpieczeństwa pozwala na odpowiedni komfort, dobre samopoczucie i zachowanie kobiecości. Stworzono wiele kolekcji żakietów i spódnic damskich odpowiednio wyprofilowanych, które podkreślają sylwetkę, przyciągają wzrok wzornictwem i niebanalnym wykończeniem. Elementem charakterystycznym dla tego typu ubrań medycznych jest stosowanie dekoracyjnych guzików, nap lub lamówek, które dodają ubraniu wyjątkowego szyku.
Wyjątkowe bluzy i spodnie medyczne dla bardziej klasycznych kobiet służby zdrowia, także posiadają wiele elementów wyróżniających. W prawdzie ich krój nie podkreśla kobiecej talii, lecz bluzy posiadają kolorowe kieszenie o wielobarwnych wzorach lub ozdobne kołnierze. Także spodnie mogą być wykończone kolorowymi lamówkami lub przyozdobione ciekawym haftem.
Nowoczesny design, zdobienia i fasony ubrań dla służby zdrowia to ważna kwestia dodająca pewności siebie, poprawiająca samopoczucie i poczucie stylu, jednak wygląd to jedynie szczegół. Odzież medyczna dla lekarzy, pielęgniarzy czy salowych powinna być przede wszystkim praktyczna i wielofunkcyjna. Nie można zapominać, w jakich ciężkich warunkach odzież będzie stosowana, dlatego materiał tego typu ubrań musi spełniać pewne warunki. Po pierwsze, plamoodporność. Jest to bardzo ważna cecha materiału, gdyż personel służby zdrowia codziennie narażony jest na plany różnego rodzaju płynów ustrojowych czy plamy krwi podczas wykonywania zabiegów. Drugą istotną sprawą jest lekkość i zwiewność materiału. Wiele godzin ciężkiej pracy, niekiedy w bardzo szybkim tempie wzmaga pocenie się organizmu. Odzież ochronna musi być na tyle luźna i przewiewna, aby w szybkim tempie odpowiednio schłodzić organizm i nie dopuścić do nadmiernego przegrzania. Ubrania medyczne powinny być także odporne na chłonięcie wilgoci, a zarazem powinny stanowić barierę przed rozprzestrzenianiem się wielu zakażeń po oddziale.
Artykuł partnera.