Odżywka białkowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Marek Szydełko
19.07.2019

Odżywka białkowa najczęściej stosowana jest przez sportowców. Regularna aktywność fizyczna, szczególnie intensywne i czasochłonne treningi, wzmagają zapotrzebowanie organizmu na białko. Jak jednak wybrać odpowiednią odżywkę białkową?

Odżywka białkowa – zasadność stosowania

Białka zawarte w aminokwasach, uczestniczą w budowaniu i rozwoju tkanek naszego organizmu. Ten składnik ma również niebagatelne znaczenie dla procesów tworzenia istotnych cząsteczek biologicznych – hormonów, a także DNA. U osób regularnie uprawiających sport, zapotrzebowanie na białko wzrasta. Z tego względu, tak dużą popularnością cieszy się odżywka białkowa, jednak jej zastosowanie ma sens tylko w połączeniu właśnie z ćwiczeniami i dobrze zbilansowaną dietą.

Odżywka białkowa znajduje zastosowanie w dużej mierze, w diecie tych sportowców, którzy liczą na wzrost masy mięśniowej. Zadaniem takich produktów jest nasycenie struktur białkowych w tkance mięśniowej.

Ile białka potrzebuję?

Osoby, które na co dzień nie ćwiczą, ich poziom aktywności jest minimalny, nie muszą sięgać po tego typu produkty. Ich tkanka mięśniowa rośnie w nieznacznym stopniu, a także nie jest nadmiernie obciążona. Wystarczająca ilość białka, to zatem 1-1,5 g na kg masy ciała. U sportowców zapotrzebowanie to wzrasta nawet do 2-4 g na kg masy ciała.

Odżywka białkowa – rodzaje i jak wybierać

Pośród odżywek białkowych można wyróżnić trzy główne rodzaje. Jest to białko serwatkowe, kazeina oraz połączenie serwatki i kazeiny. Wybór tego typu suplementu musi być uzależniony od przyswajalności danej odżywki i jej zawartości aminokwasów. Odżywka białkowa nie powinna również zawierać w swoim składzie genetycznie modyfikowanych elementów, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm.

Dodatkowo można kierować się opiniami na temat wybranych produktów, ale i zwracając uwagę na stosunek jakości do ceny. Czytanie etykiet umieszczonych na opakowaniach to podstawa, nie tylko w przypadku kupowania produktów spożywczych do przygotowania obiadu, ale i suplementów stosowanych na etapie treningów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.