Oprogramowanie CAD CAM – systemy wspierające pracę inżyniera

Maciej Piwowski
07.08.2019

Praca inżynierów zaangażowanych w produkcję przemysłową polega dziś m.in. na umiejętnym wykorzystywaniu możliwości, jakie dają nowoczesne maszyny, urządzenia i programy, które mają ogromny wpływ na precyzję wykonania produktów oraz czas i koszt samej produkcji. Najnowsze technologie w połączeniu ze sprawnym zarządzaniem gospodarką narzędziową pozwalają na skrócenie czasu przygotowywania produkcji, a w dalszej kolejności zwiększenie produktywności. Istotną rolę odgrywa tutaj elastyczne oprogramowanie CAD CAM.

Systemy CAD CAM – integracja i bezpieczne przechowywanie danych

Oprogramowanie CAD CAM wykorzystuje wprowadzone przez użytkownika dane, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Konkurencja nie powinna znać szczegółowych informacji na temat metod powstawania wysokiej jakości produktów. Z tego powodu bazy danych muszą zapewniać bezpieczne przechowywanie informacji, chroniąc je przez niepowołanym dostępem oraz uszkodzeniem. Warto przy tym zauważyć, że wysoki poziom ochrony wcale nie musi utrudniać integracji pomiędzy systemami CAD i CAM, czego doskonałym przykładem są rozwiązania od CAM Technology. Bezpieczne bazy danych umożliwiają szybki wgląd w zebrane informacje i pozwalają na ich sprawne wykorzystanie. Jest to jeszcze łatwiejsze w przypadku programów CAD, które powstają z myślą o CAM i które wspierają efektywne programowanie CAM.

Oprogramowanie CAD CAM – realizacja procesu produkcyjnego

Nowoczesne linie produkcyjne składają się z wyspecjalizowanych urządzeń, które są sterowane komputerowo. Komputery wykorzystywane są również wcześniej, tj. na etapie projektowania nowych elementów, a następnie planowania produkcji. Dzięki elastycznym systemom CAD CAM działania te przebiegają znacznie szybciej. Użytkownik ma wgląd w zebrane informacje, ponadto oprogramowanie pozwala modelować, dokonywać obliczeń oraz analiz modelu 3D, programować obróbkę, jak i opracowywać dokumentację z przeprowadzonych działań.

Komputerowe wspieranie programowania oraz sama produkcja mogą odbywać się przy wykorzystaniu niezależnych od siebie systemów CAD CAM, ale wytwarzanie produktów jest znacznie łatwiejsze, szybsze i tańsze, gdy oprogramowanie CAD CAM są ze sobą zintegrowane. Realizacja procesu produkcyjnego odbywa się wówczas poprzez pełne wykorzystanie możliwości obrabiarek i to w jeszcze krótszym czasie.

Wsparcie dla procesu produkcyjnego

Proces produkcyjny można podzielić na kilka etapów. Pierwszym będzie projektowanie nowych produktów (elementów bądź całych grup komponentów). Potrzebna jest dobra koncepcja, szkice i obliczenia. Po ukończeniu tego etapu można przejść do projektowania procesów. Ostatnim etapem jest sama produkcja, czyli wytwarzanie nowych produktów i kontrola jakości. Oprogramowanie CAD CAM w dużej mierze wspiera określone etapy procesu produkcyjnego. W przygotowaniu do produkcji bardzo ważna rolę odgrywają obecnie systemy CAM, które umożliwiają wytwarzanie nowych przedmiotów na współczesnych obrabiarkach sterowanych numerycznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie