Oprogramowanie CAM – zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym

Mariusz Siwko
04.06.2019

Oprogramowanie do komputerowego wsparcia wytwarzania wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z jego podstawowych zastosowań jest przemysł motoryzacyjny. Oprogramowanie CAM stosowane jest w branży motoryzacyjnej na szeroką skalę, umożliwia m.in. sprawną produkcję pojedynczych elementów konstrukcyjnych, jak i całych grup komponentów.

Optymalizacja produkcji dzięki elastycznym systemom CAM

Wysokiej jakości oprogramowanie CAM (zobacz CAM hyperMILL) pozwala na pełne wykorzystanie możliwości maszyn CNC oraz narzędzi kształtnych. Oprogramowanie, które wykorzystuje inteligentne strategie obróbki, optymalizuje ścieżki narzędzi, co w efekcie wpływa na skrócenie czasu produkcji przy zachowaniu najwyższej jakości powierzchni produktu. Program CAM pozwala na pełna kontrolę pracy narzędzia wykańczającego. Oprogramowanie wpływa na optymalizację procesu produkcyjnego, który staje się ekonomiczny, ale też bezpieczny.

Oprogramowanie CAM w branży motoryzacyjnej

Najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane są wszędzie tam, gdzie dąży się do wytwarzania produktów wysokiej jakości w możliwie najkrótszym czasie i bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Z pewnością takie oczekiwania mają koncerny motoryzacyjne. Ważną część ich działalności stanowi produkcja części zamiennych. Oprogramowanie CAM jest niezbędne zarówno podczas produkcji niewielkich czy nieskomplikowanych elementów, takich jak spinki nadkoli, tuleje zawieszenia czy koła pasowe, jak i części o skomplikowanym kształcie, takich jak elementy zawieszenia i silnika. Elastyczne oprogramowanie pozwala na wytwarzanie zwykłych części frezowanych kształtowo, ale i skomplikowanych części wykonywanych w 5-osiach.

Wzrost wydajności produkcji dzięki programom CAM

Elastyczne oprogramowanie CAM może być stosowane w wielu gałęziach przemysłu, a na przykładzie koncernów motoryzacyjnych widać, jak pozytywnie wpływa na realizację wyzwań związanych z osiągnięciem wzrostu wydajności produkcji, a tym samym przynosi ogromne korzyści.

Producenci samochodów, w obliczu zmieniających się wymagań rynkowych, równie szybko zmieniają technologie konstrukcji i wytwarzania pojazdów, stawiając przy tym na nowoczesne rozwiązania, a wśród nich na elastyczne systemy do komputerowego wsparcia wytwarzania. Tylko zoptymalizowany proces produkcyjny pozwala na wytwarzanie części najwyższej jakości i znalezienie równowagi pomiędzy krytycznymi charakterystykami, takimi jak dynamika jazdy, hałas, wibracje, akustyka, trwałość, oszczędność oraz zarządzanie energią.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie