Home office sprawdza się w coraz większej liczbie branż. Pandemia, podczas której praca zdalna stała się zdecydowanie bardziej popularna, pokazała nam, że wykonywanie obowiązków zawodowych wprost z domowego zacisza jest możliwe. Co więcej, taka forma pracy może być równie efektywna, co w przypadku codziennych wizyt w biurze. Aby jednak tę efektywność sobie zagwarantować, a ponadto móc liczyć na komfortową pracę, niezbędne jest właściwe oświetlenie w domowym miejscu pracy. Jakie lampy warto wybierać? Na co zwracać uwagę podczas oświetlania strefy wyznaczonej pod home office?
Podczas pracy przy komputerze duże znaczenie ma wybrane oświetlenie. Nie chodzi jedynie o to, aby zagwarantować sobie wyraźne widzenie, lecz również o ochronę wzroku, koncentrację, komfort pracy i efektywność podejmowanych zadań. Tu znaczenie będą mieć zatem takie aspekty, jak barwa światła, kierunek jego padania, możliwość precyzyjnego dopasowania, a także konstrukcja wybranej lampy.
Co zatem warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim fakt, że niezbędne będzie zarówno oświetlenie główne, jak i zadaniowe. To pierwsze ma za zadanie zagwarantować nam równomierne rozświetlenie całej strefy wyznaczonej do pracy, drugie zaś – precyzyjne oświetlenie blatu biurka oraz komputera. Lampy, które sprawdzają się w obu rolach, można znaleźć w ofercie dostępnej na stronie https://azzardo.com.pl/.
Nie możemy zapominać o parametrach oświetlenia. Przy komputerze pracujemy bowiem co najmniej kilka godzin dziennie, co wpływa na nadwyrężenie narządu wzroku. Chrońmy go zatem m.in. unikając oświetlenia, które powoduje odblaski – ustawmy w tym celu lampę w takim miejscu, aby jej światło nie odbijało się od ekranu. Ponadto zadbajmy o wybór lamp z osłoniętym źródłem światła, np. mlecznym kloszem lub takim, spod którego nie wystaje żarówka.
Wybierajmy oświetlenie o barwie chłodnej, z przedziału około 5000-6500 Kelwinów. Takie światło sprzyja koncentracji. Stawiajmy także na LED-y, które są nie tylko trwałe i energooszczędne, lecz również nie nagrzewają się w znacznym stopniu, co oznacza, że bliskość lampy nie rodzi ryzyka poparzenia o gorącą żarówkę.
Na biurku niech znajdzie się miejsce na klasyczną lampkę biurkową. Możemy wybrać model z dodatkowymi funkcjami, np. zegarem czy ładowarką. Jeśli biurko jest niewielkie, a potrzebujemy maksimum powierzchni blatu, zamiast lampki biurkowej, zainstalujmy na ścianie np. kinkiet, plafon bądź oświetlenie szynowe.
Ciekawym, praktycznym, a zarazem dekoracyjnym oświetleniem będzie lampa podłogowa o kilku źródłach światła. Głównym kierowanym ku górze, dla rozświetlenia całej strefy pod home office, oraz tym o mniejszym zasięgu, umieszczonym na elastycznym ramieniu, aby precyzyjnie oświetlać blat i komputer.
Stwórzmy idealne miejsce do pracy zdalnej, aby kolejne godziny spędzone przy komputerze nie były uciążliwe.