Oszczędzasz na lokacie? Sprawdź, jak działa procent składany

Mateusz Nowak
31.03.2020

Chociaż produkty oszczędnościowe nie pozwalają wypracować gigantycznych zysków, umożliwiają stopniowe powiększanie kapitału. Dzieje się tak między innymi dlatego, że lokaty wykorzystują mechanizm procentu składanego. Dowiedz się, na czym to polega i jak wpływa na wysokość możliwych do wypracowania odsetek.

 Jeśli chodzi o lokaty, oprocentowanie tego typu produktów już od kilku lat nie należy do najwyższych. Mimo tego Polacy dość chętnie korzystają z tego typu instrumentów, mogąc osiągać zyski właściwie bez żadnego ryzyka. Tajemnicą długoterminowego oszczędzania jest jednak nie tylko systematyczność wpłat, ale również… procent składany.

Na czym polega mechanizm procentu składanego?

Procent składany jest to mechanizm stosowany w odniesieniu do oprocentowania, dzięki któremu można dołączyć do kapitału wypracowane odsetki. Pozwala to na stałe powiększanie się depozytu, co przekłada się na możliwość wypracowania większych zysków.

Załóżmy, że wpłacasz na lokatę 1000 zł na okres 6 miesięcy. Po tym czasie kapitał zostanie powiększony o wypracowane odsetki, które zostaną wliczone w poczet kapitału. Przedłużenie lokaty o kolejnych 6 miesięcy spowoduje, że na zysk będzie pracował „nowy depozyt”, tzn. kapitał+ odsetki z poprzedniej lokaty.

Obrazowo, mechanizm procentu składanego można porównać do śnieżnej kuli. Im dłużej ją toczysz po śniegu, tym większa się staje.

Jak obliczyć procent składany?

Procent składany dla kapitalizacji rocznej można oszacować, korzystając z gotowego wzoru matematycznego:

K2 = K1 x (1 + r)n

gdzie:

  • K2 to kapitał końcowy
  • K1 oznacza kapitał początkowy
  • n to liczba lat pozostałych do końca inwestycji
  • r nominalna roczna stopa procentowa (w postaci ułamka)

Mimo że obliczenia nie są skomplikowane, warto skorzystać z gotowych kalkulatorów. Działając w oparciu o zaawansowane algorytmy, eliminują ryzyko błędnych wyliczeń.

Jak wybrać korzystną lokatę długoterminową?

Oprocentowanie lokat może być korzystne, co przełoży się na wyższe zyski możliwe do wypracowania. Nie warto jednak wybierać przypadkowej oferty, ponieważ to niuanse mogą zadecydować o przewadze jednego produktu finansowego nad pozostałymi.

Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Istotne kwestie to m.in.:

  • atrakcyjne oprocentowanie,
  • duża liczba kapitalizacji odsetek,
  • możliwość automatycznego przedłużenia lokaty,
  • możliwość założenia kilku lokat jednocześnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest m.in. Lokata Sprint 180 dostępna w ofercie Toyota Banku. Jej przewagą jest oprocentowanie wynoszące 2,2% w skali roku oraz możliwość założenia 10 lokat jednocześnie. Atutem jest także opcja zarządzania produktem online, co zapewnia większą wygodę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie