Otwarte ubezpieczenie grupowe – na czym polega?

Mateusz Nowak
21.01.2023

Jeśli rozważamy ubezpieczenie na życie, mamy do wyboru wiele różnych opcji wśród ofert ubezpieczeniowych.

Czym jest otwarte ubezpieczenie grupowe?

Najczęściej wybierane są polisy indywidualne oraz grupowe. Co ciekawe, ochrona grupowa nie jest już tylko dostępna w miejscu pracy – możesz ją zakupić również w ramach otwartych grup ubezpieczeniowych. Otwarte ubezpieczenie grupowe pozwala na zakup ubezpieczenia na życie przez każdego, bez względu na miejsce pracy.

Otwarta grupa to rodzaj ubezpieczenia na życie, który przypomina oferty grupowe, oferowane za pośrednictwem pracodawcy. Jednak, co jest najważniejsze, otwarta grupa nie ma ograniczeń co do grona osób, które mogą przystąpić do niej. Oznacza to, że jest to oferta skierowana do niemal każdego, bez względu na miejsce pracy czy zatrudnienie, w przeciwieństwie do tradycyjnych grupowych ubezpieczeń oferowanych przez pracodawców. Przez dużą liczbę wariantów rozwiązanie to pozwala na elastyczność, co czyni je coraz bardziej popularnym wyborem dla wielu osób.

Kto może skorzystać z oferty otwartej grupy na życie?

Otwarte grupy ubezpieczeniowe to oferty, do których przystąpić mogą osoby spełniające określone warunki. Zazwyczaj są to trzy kryteria: wiek, pozytywne udzielenie odpowiedzi na ankietę medyczną oraz praca w zawodzie innym niż wysokiego ryzyka. Każdy ubezpieczyciel ma swój własny zakres pytań oraz indywidualnie podchodzi do klasyfikacji zawodów.

Oferta ubezpieczenia w otwartych grupach kierowana jest do osób pełnoletnich, którzy wykonują wolne zawody (lekarze, adwokaci, artyści, dziennikarze, graficy komputerowi, programiści, freelancerzy), osoby zatrudnione na umowę zlecenie, rolnicy, ale również osoby niepracujące oraz osoby, które nie posiadają oferty grupowego ubezpieczenia u swojego pracodawcy. Otwarta grupa to też oferta dla osób, które nie chcą być objęte zakładowym ubezpieczeniem lub poszukują dodatkowej ochrony.

Jaki jest zakres otwartych ubezpieczeń grupowych?

Otwarte ubezpieczenia grupowe oferują różny zakres świadczeń, w zależności od wybranej oferty i ubezpieczyciela. Jeśli chodzi o ceny, to jest to rozsądna opcja dla tych, którzy chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Oferta jest skierowana do osób, które chcą mieć dodatkową ochronę za rozsądną składkę.

Przykładowo, ERGO Hestia oferuje wariant "Dla mnie i Dziecka", w ramach którego za składkę 72 zł miesięcznie zakres świadczeń obejmuje m.in. śmierć w następstwie wypadku komunikacyjnego 150 000 zł, poważne zachorowanie 12 000 zł, oraz pakiet świadczeń dla dziecka, m.in. osierocenie dziecka 3 000 zł i zgon dziecka 3 500 zł.

Innym przykładem jest oferta Warty, która proponuje specjalny wariant dla osób wymagających. W nim znajdziesz szeroki zakres ubezpieczenia i wysokie świadczenia. Za składkę 198 zł miesięcznie Warta zapewnia świadczenie m.in. 394 000 zł za śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego, 322 000 zł za śmierć w wyniku wypadku, 825 zł za 1% uszczerbku za zdrowiu i 20 000 zł za poważne zachorowanie.

Warto zwrócić uwagę na karencję. Jest to okres, w trakcie którego ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za określone zdarzenia. Często jest ona stosowana w pakietach ubezpieczeniowych, które zawierają zdarzenia takie jak operacje chirurgiczne, leczenie szpitalne, poważne zachorowanie czy urodzenie dziecka. Warto jednak pamiętać, że karencja zazwyczaj nie dotyczy zdarzeń powstałych w następstwie nieszczęśliwego wypadku.

Czy warto przystąpić do otwartego ubezpieczenia na życie?

Z całą pewnością takie rozwiązanie jest atrakcyjne dla wielu osób. Przede wszystkim oferuje ono różnorodność wariantów, dzięki czemu każdy może dostosować zakres ochrony do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Przykładowo, ERGO Hestia oferuje swoim klientom najtańszą polisę już od 35 zł miesięcznie.

Dodatkowo, zawarcie takiego ubezpieczenia jest proste, a ubezpieczyciel oferuje możliwość zawarcia polisy zdalnie. Szeroki zakres ochrony, jak i możliwość włączenia bliskich osób do polisy, to kolejne zalety tego rozwiązania. Dla osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia, wykonują otwarty zawód lub z innych względów nie mają dostępu do ubezpieczenia grupowego, takie ubezpieczenie jest atrakcyjne.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.