Ozonowanie mieszkań: skuteczna ochrona przed koronawirusem (i nie tylko)

Maciej Piwowski
04.05.2020

Pandemia COVID-19, przy całej lawinie fatalnych skutków dla świata, przyniosła nam też coś dobrego. W krótkim czasie przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest dbanie o higienę, częste mycie rąk i powierzchni oraz ograniczanie ryzyka zakażenia się różnymi drobnoustrojami. Jak Polska długa i szeroka, wszyscy zaczęliśmy masowo korzystać z płynów dezynfekujących, maseczek i rękawiczek. Warto przy tym wiedzieć, że istnieje też inny, bardzo skuteczny, a przy tym komfortowy sposób na pozbycie się patogenów chorobotwórczych ze swojego otoczenia. Mowa o ozonowaniu mieszkań, biur czy samochodów. Na czym to dokładnie polega? Dlaczego ozon tak dobrze sprawdza się w walce z koronawirusem i innymi groźnymi drobnoustrojami?

Czym właściwie jest ozonowanie?

Wypada zacząć od wyjaśnienia, że ozon jest gazem naturalnie występującym w atmosferze, oczywiście w stosunkowo niewielkim stężeniu. Co ciekawe ozon ma swój charakterystyczny zapach, który przywodzi na myśl powietrze po burzy. Gaz ten ma bardzo silne właściwości utleniające, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle i medycynie. Od wielu lat stosuje się go w celu dezynfekowania pomieszczeń oraz usuwania z nich nieprzyjemnych, uporczywych aromatów.

Wielu właścicieli aut mogło się już spotkać z terminem „ozonowanie samochodów”. Jest to popularna metoda pozbywania się z wnętrza pojazdu nie tylko przykrych zapachów (np. z dymu papierosowego), ale także usuwania alergenów, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów z tapicerki, elementów plastikowych i układu klimatyzacji.

Obecnie standardem staje się też ozonowanie mieszkań, ale i wnętrz komercyjnych, jak sklepy, biura, siłownie, szatnie czy nawet całe hale magazynowe i produkcyjne. W dobie pandemii koronawirusa skala wykorzystania tej metody jest ogromna, ponieważ wykazuje ona wysoką skuteczność w neutralizowaniu wszelkich patogenów chorobotwórczych, w tym wirusów.

Warto wiedzieć

Ozonowanie mieszkań czy samochodów wymaga użycia do tego specjalnej maszyny nazywanej generatorem ozonu. Produkuje ona ściśle zaprogramowaną ilość gazu, dobieraną w zależności od kubatury pomieszczenia.

Efekty ozonowania

Najważniejszym i najbardziej pożądanym efektem ozonowania mieszkań, domów, biur czy samochodów jest likwidacja niebezpiecznych drobnoustrojów. Ozon wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi, w tym szkodliwymi dla człowieka, jak pleśnie, grzyby, bakterie, roztocza i inne alergeny, a także wirusy (włącznie z SARS-Cov-2).

W porównaniu z klasyczną metodą dezynfekcji przy użyciu np. środka z alkoholem, ozonowanie jest o wiele precyzyjniejsze i tym samym skuteczniejsze – gaz dociera w każdy zakamarek, działając na nawet najmniejsze przedmioty i prowadząc do utlenienia każdej cząsteczki patogenu.

Warto wiedzieć

Ozon jest aż 50-krotnie skuteczniejszy w zwalczaniu bakterii niż chlor, działając przy tym 3000-krotnie szybciej.

Ważnym efektem ozonowania jest wyraźna poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu czy w samochodzie. Ozon neutralizuje nieprzyjemne zapachy, wiążąc ich cząsteczki, co ułatwia pozbycie się ich w procesie zwykłego wietrzenia (nazywamy to deodoryzacją). Z tego też powodu zaleca się przeprowadzenie ozonowania np. zaraz po remoncie mieszkania, by pozbyć się z niego uciążliwej woni farb czy klejów.

Ciekawym przypadkiem jest ozonowanie samochodu. Tej metody używa się nie tylko w celu „odświeżenia” wnętrza pojazdu, ale również zdezynfekowania układu klimatyzacji. Jest to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się grzybów i alergenów, co bezpośrednio przekłada się na komfort i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Jeśli przeprowadza je profesjonalna firma używająca wysokiej klasy sprzętu, to jak najbardziej tak! Duże doświadczenie w wykonywaniu tej usługi ma firma Stander, która oferuje ozonowanie mieszkań, samochodów, biur, miejsc użyteczności publicznej, obiektów sportowych i kulturalnych etc.

Warto podkreślić, że ozon jest gazem nietrwałym, dlatego w praktyce nie ma po nim śladu już po około 20 minutach od wywietrzenia pomieszczenia czy pojazdu. Jedyną „pamiątką” po przeprowadzeniu ozonowania jest świeży zapach powietrza oraz sterylna czystość. Dodajmy także, że ozonowanie jest całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie