PIT 37: najpopularniejsza deklaracja podatkowa w Polsce. Co warto o niej wiedzieć?

Andrzej Winnicki
05.03.2020

Nieubłaganie zbliża się graniczny termin rozliczenia się z fiskusem z podatku dochodowego za ubiegły rok. Przypomnijmy, że zdecydowana większość z nas musi to zrobić do 30 kwietnia. Nawet drobne spóźnienie może się wiązać z koniecznością zapłacenia karnych odsetek za zwłokę, dlatego nie warto odkładać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Najwięcej Polaków rozlicza się ze skarbówką wypełniając deklarację PIT 37. Kiedy należy wysłać taki druk online lub złożyć go w urzędzie w formie papierowej?

Dla kogo deklaracja PIT 37?

Na tym druku rozliczają się osoby będące pracownikami, zleceniobiorcami, emerytami lub rencistami, które osiągają przychód z tylko jednego źródła i jest on opodatkowany według skali podatkowej – czyli 18% lub 32%. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik osiąga dochody także z innego źródła, np. opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jest zobowiązany do złożenia dwóch deklaracji (w tym konkretnym przypadku byłby to PIT 37 oraz PIT 28).

Z deklaracji PIT 37 nie skorzystają natomiast m.in. osoby:

  • Uzyskujące wyłącznie przychody zwolnione z podatku;
  • Uzyskujące wyłącznie przychody nieopodatkowane według skali podatkowej (np. opodatkowane podatkiem liniowym);
  • Korzystające z ulgi dla młodych do 26. roku życia i osiągające przychody wyłącznie zwolnione z podatku na tej podstawie;
  • Osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej;

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem: czy można wybrać PIT 37?

Jest to jak najbardziej możliwe, ale tylko pod warunkiem, że oboje małżonków spełnia wymienione wyżej warunki do tego, by rozliczyć się z fiskusem na druku PIT 37. Przykładowo: jeśli jedno z małżonków pracuje na etacie i jest to jego jedyne źródło przychodów, podczas gdy drugie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali, to wspólnego rozliczenia należy dokonać w deklaracji PIT 36.

Wspólnej deklaracji PIT 37 nie można złożyć również wtedy, gdy:

  • Do zawarcia małżeństwa doszło w trakcie roku podatkowego, za który dokonuje się rozliczenia;
  • W danym roku podatkowym doszło do rozwiązania wspólności majątkowej;
  • Gdy jedno z małżonków rozlicza się podatkiem liniowym, tonażowym lub poprzez ryczałt ewidencjonowany (za wyjątkiem najmu prywatnego lub dzierżawy);

Jak szybko, wygodnie i bezbłędnie wypełnić PIT 37?

Zacznijmy od tego, że większość podatników nie musi już samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego, ponieważ zostanie ono przygotowane przez Urząd Skarbowy i udostępnione w usłudze Twój e-PIT na stronie www.podatki.gov.pl. Mimo to warto sprawdzić, czy zeznanie zostało wypełnione prawidłowo lub wypełnić je samodzielnie, jeśli chcemy odliczyć jakieś ulgi.

Zdecydowanie najwygodniejsza jest opcja wypełnienia PIT online. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, czyli e-Deklaracje lub skorzystać z bezbłędnego i łatwego w obsłudze programu e-pity. Dysponując drukiem PIT 11 od pracodawcy lub innego płatnika składek cała procedura będzie prosta i intuicyjna.

Zaletą programu e-pity jest również to, że pozwala on rozliczyć się ze skarbówką w sposób kompleksowy, uwzględniając wszystkie ulgi, odliczenia oraz kwotę wolną od podatku. Program umożliwia również wczytanie wszystkich danych z usługi Twój e-PIT.

Wysłanie deklaracji podatkowej PIT 37 online nie tylko oszczędza czas, ale również pozwala znacznie szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Organ skarbowy ma na to 45 dni, podczas gdy w przypadku deklaracji składanych w formie papierowej – aż 90 dni.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie