Pleśń na ścianie? Jak się jej pozbyć (raz na zawsze)?

Mateusz Nowak
15.11.2017

Pleśń na ścianie nigdy nie zwiastuje niczego dobrego. Jest to oznaka popełnienia poważnych błędów wykonawczych na etapie budowy lub remontu domu/mieszkania. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ pleśń szybko zamieni się w regularnego grzyba, który bezpośrednio zagrozi zdrowiu mieszkańców. Jak więc skutecznie pozbyć się pleśni? Podpowiadamy.

Zacznij od ustalenia przyczyny

Bez tego prowadzenie jakichkolwiek prac jest pozbawione sensu. Pleśń nie pojawiła się znikąd i zawsze jest wynikiem zamakania ściany. Najczęściej brzydkie i śmierdzące wykwity występują w narożnikach i w dolnej części ścian, za szafkami kuchennymi, za regałami, biurkami i innymi meblami.

Zamakanie ściany może być spowodowane przez wiele czynników. Najpowszechniejszy z nich to po prostu pęknięcie rury w posadzce i sączenie się wody pod warstwą ocieplenia, skąd jest podciągana przez materiał ścienny i tynk. Inne możliwości to:

  • Brak wentylacji w pomieszczeniu, co powoduje podwyższoną wilgotność,
  • Przemarzanie ściany – jest to tzw. mostek termiczny, gdy temperatura w pomieszczeniu jest znacznie wyższa niż na ścianie. Wówczas na tynku wytrąca się wilgoć.

Ściana może też podciągać wodę z sąsiedniego pomieszczenia, chociażby łazienki z nieszczelnym prysznicem lub spłuczką toaletową.

Pamiętaj!

Po ustaleniu przyczyny bezwzględnie trzeba ją usunąć! Owszem, może to być kosztowne, ale samo usunięcie pleśni ze ściany jest rozwiązaniem na krótką metę. Problem bardzo szybko wróci.

Jak walczyć z pleśnią?

Gdy uda się już usunąć przyczynę zawilgocenia ściany, można przystąpić do etapu walki z pleśnią. Należy ocenić, czy tynk jest „zdrowy”. Jeśli tak, to wystarczy oczyścić ścianę i nanieść na nią preparat grzybobójczy. Po intensywnym wywietrzeniu pomieszczenia i osuszeniu ściany pozostanie już tylko uzupełnienie ubytków malarskich.

Gorzej, jeśli pleśń była zaawansowana i ściana zaszła już częściowo grzybem. Wówczas istnieje ryzyko zniszczenia tynku. Aby nie dopuścić do nawrotu należy skuć tynk w newralgicznym miejscu do gołej ściany i położyć go na nowo. Jest to bardziej kosztowne i czasochłonne, ale przynajmniej daje gwarancję, że problem zostanie rozwiązany raz a dobrze.

A na przyszłość

Zadbaj o prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Jak najczęściej wietrz mieszkanie/dom, rób to krótko, ale intensywnie. Nie dopuszczaj do gwałtownych zmian temperatur w pomieszczeniu. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Odsuń nieco meble od ścian, aby mogło tam swobodnie docierać powietrze. To podstawowe i skuteczne metody zapobiegania powstawaniu pleśni na ścianie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie