W procesie opieki nad pacjentami o ograniczonej mobilności niezwykle ważną rolę odgrywają podnośniki pacjenta. Pomagają one opiekunowi w przenoszeniu podopiecznych, jednocześnie zapewniając obu stronom bezpieczeństwo i wygodę. Z tego właśnie względu wybór właściwego podnośnika pacjenta ma kluczowe znaczenie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie wymagania powinny spełniać podnośniki osobowe dla niepełnosprawnych.
Przeglądając dostępne na rynku podnośniki pacjenta, warto dobrze przeanalizować i zrozumieć potrzeby oraz ograniczenia pacjenta. Kluczowymi czynnikami determinującymi odpowiedni zakup są wiek, wzrost, waga oraz poziom niepełnosprawności. W przypadku pacjentów z nietypowymi potrzebami lub stanami medycznymi oraz w razie wątpliwości dobrze skonsultować się ze specjalistą zajmującym się rehabilitacją.
Wiele podnośników dostępnych na rynku ma uniwersalny charakter. Znajdziemy wśród nich:
Szczególnie przydatne okazują się podnośniki transportowo-kąpielowe oraz podnośniki wannowe.
Podnośniki osobowe inwalidzkie powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort - zarówno pacjentowi, który z nich korzysta, jak i opiekunowi. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy podnośnik został wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak pasy bezpieczeństwa, stabilne uchwyty i regulowane podparcia. Dodatkowo, podnośnik powinien być łatwy w obsłudze.
Podnośniki pacjenta mogą różnić się w zakresie rodzaju mobilności i możliwości przechowywania. Warto także i to wziąć pod uwagę przed zakupem... Jeśli w specyfice opieki nad pacjentem będzie istniała konieczność częstego przenoszenia podnośnika między różnymi pomieszczeniami, warto wybrać model łatwy w demontażu i transporcie. Jeśli natomiast pomieszczenie czy mieszkanie jest niewielkie, zaś podnośniki nie są używane z dużą częstotliwością, dużą rolę będą odgrywały kompaktowe rozmiary i możliwość składania podnośnika.
Artykuł partnera.