Koszty podgrzania wody użytkowej na potrzeby czteroosobowej rodziny mogą być naprawdę znaczne i przekroczyć 100 złotych miesięcznie poza sezonem grzewczym. Nic dziwnego, że wielu inwestorów szuka sposobu na uniknięcie lub przynajmniej znaczne ograniczenie tych wydatków. Przeżyliśmy już modę na kolektory słoneczne. Od kilku lat bardzo popularne stają się natomiast pompy ciepła przeznaczone tylko do podgrzewania wody użytkowej. Zakup takiego urządzenia ma sens.
Oczywiście pompa ciepła, której zadaniem jest jedynie zapewnienie domownikom ciepłej wody poza sezonem grzewczym, to urządzenie o dość kompaktowych rozmiarach. Niektórzy nie biorą tego rozwiązania pod uwagę właśnie w obawie o zajęcie cennej przestrzeni w pomieszczeniu gospodarczym czy kotłowni.
Do CWU stosuje się dwa rodzaje pomp ciepła:
Pompy ciepła dedykowane podgrzewaniu wody użytkowej zwykle maja moc od 1,8 do 2,5 kW. To w zupełności wystarczy na potrzeby czteroosobowej rodziny, która chce mieć stały dostęp do gorącej wody, nawet w momencie poboru z kilku punktów.
Najważniejsze jest to, aby pompa posiadała odpowiednio duży zasobnik (w przypadku zintegrowanego podgrzewacza wody) – dla czteroosobowej rodziny zaleca się minimum 200 litrów pojemności. Druga istotna kwestia, to oczywiście moc pompy. Często w marketach budowlanych czy na aukcjach internetowych można bardzo okazyjnie kupić tego typu urządzenia o mocy np. 1,5 kW, która jest zbyt mała do sprawnego podgrzewania wody na potrzeby więcej niż 2 osób.
Pamiętaj!
Doboru pompy powinien dokonać doświadczony instalator, który weźmie pod uwagę nie tylko potrzeby rodziny, ale także warunki techniczne podłączenia urządzenia.
Pompa ciepła do podgrzewania CWU nie jest tak tania w eksploatacji jak kolektory słoneczne, ale kosztuje o wiele mniej – dobre urządzenie wraz z montażem można mieć już za około 5000 złotych, a więc dwukrotnie mniej w porównaniu do kolektorów. Poza tym sam montaż i serwis jest o wiele mniej kłopotliwy.
Inwestycja w pompę ma sens wtedy, gdy właściciel domu korzysta z drogiej metody podgrzewania wody poza sezonem grzewczym (np. bojler elektryczny) lub chce zyskać maksymalny komfort. Zaletą pomp jest bowiem ich całkowita bezobsługowość i wysoka bezawaryjność.