Poznaj zalety druku UV, które z pewnością docenisz

Krzysztof Jagielski
20.12.2019

Druk UV to obecnie najnowocześniejsza i najpopularniejsza metoda druku cyfrowego, który wykorzystywany jest w niskonakładowych realizacjach o szerokim zakresie eksploatacji. Technologia druku cyfrowego działa na nieco podobnej zasadzie co druk atramentowy, niemniej jego jakość, precyzja, trwałość i głębia kolorów wybiegają daleko poza możliwości najlepszych drukarek atramentowych. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na druk UV.

Na czym polega metoda druku UV?

Drukowanie cyfrową techniką UV to obecnie najczęściej wykorzystywana metoda druku, która zapewnia markom i firmom znaczną wszechstronność, doskonałą jakość i trwałość, a także odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne. Co więcej, druk UV zapewnia również ogromną swobodę w doborze zadrukowywanej powierzchni, przez co sprawdza się w niemal każdej branży i w prawie każdym zastosowaniu.

Metoda druku UV polega na rozpylaniu warstw ciekłych polimerów na powierzchni druku, które następnie ulegają utwardzeniu dzięki emisji światła ultrafioletowego emitowanego przez lampę UV. Polimery szybko twardnieją, tworząc mocną, doskonale przywierającą i trwałą kolorową powłokę na zadrukowanym materiale. Jest to nic innego jak cienka warstwa kolorowego plastiku.

Ze względu na swoją technikę metoda druku UV może być stosowana na każdym materiale: płaskim, wklęsłym, wypukłym, chropowatym czy o innej nietypowej fakturze. Z tego względu z powodzeniem stosuje się tę metodę do druku na szkle, ceramice, pleksi, płytach MDF, materiale PCV, metalu, papierze i kartonie czy innych materiałach sztucznych. Co więcej, technika ta pozwala na zadrukowywanie materiałów na rolach, a także na wielkoformatowych powierzchniach, umożliwiając tworzenie różnego rodzaju środków reklamowych.

Zalety druku UV, obok których nie można przejść obojętnie

  • Niezwykle szeroka paleta barwDruk UV pozwala na niezwykle precyzyjne i pełne odwzorowanie palety barw CMYK, a także umożliwia nanoszenie pierwszej warstwy za pomocą białego tuszu. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie półprzezroczystych warstw nanoszonych m.in. na szkle czy przezroczystej plexi. Zapewnia to o wiele większe możliwości kreacji produktów i materiałów reklamowych.
  • Doskonała jakość wydruku – Wysoka precyzja głowic drukujących oraz cała technika druku sprawiają, że metoda druku UV zapewnia niezwykłą, wręcz fotograficzną jakość, a także bardzo dużą rozdzielczość drukowanych materiałów niezależnie od rodzaju ich powierzchni. Co więcej, utwardzane polimery zapewniają dużą jaskrawość i wyrazistość, a także są odporne na blaknięcie podczas długotrwałej eksploatacji i ekspozycji na promienie słoneczne lub niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • Krótki czas wydruku – Technika druku UV powoduje, że drukowane materiały są gotowe w kilka chwil. Nanoszenie i utwardzanie polimerów to krótki proces, a wydrukowane materiały są gotowe do eksploatacji bezpośrednio po wydrukowaniu. Nie wymagają one suszenia tak, jak ma to miejsce w przypadku druku solwentowego czy atramentowego.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.