Pożyczki pozabankowe - dlaczego wciąż są tak popularne?

Mateusz Nowak
12.10.2018

W ostatnich latach w Polsce odnotowano wzrost wartości PKB i spadek bezrobocia. Powstaje coraz więcej nowych firm, a państwo bardziej wspiera obywateli finansowo. Wywnioskować więc można, że Polacy się bogacą. Mimo to, nie maleje zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi. Dlaczego wciąż są tak popularne?

Niewielkie wymagania

W ostatnim czasie wzrosło nie tylko PKB, ale również wymagania banków stawiane potencjalnym pożyczkobiorcom i kredytobiorcom. Formalności są coraz bardziej skomplikowane, a banki wymagają większej ilości dokumentów poświadczających osiąganie dochodu. Zmieniły się też kryteria obliczania zdolności kredytowej. Ze świeca szukać również ofert pożyczek na oświadczenie dla nowych klientów.

Rosnące wymagania banków spowodowały, że osoby, które do tej pory mogły skorzystać z oferty pożyczki w banku, teraz nie są dla tej instytucji atrakcyjnym klientem, a według aktualnych kryteriów stały się niewypłacalne. Potrzebując zastrzyku gotówki i spotykając się z odmową w banku, osoby te kierują swoje kroki najczęściej do firm pozabankowych, które oferują szybkie i tanie pożyczki bez formalności.

Z niewielkich wymagań stawianych przez firmy pożyczkowe zadowoleni są również przedsiębiorcy, szczególnie ci początkujący. Uzyskanie kredytu lub pożyczki na firmę w pierwszych miesiącach jej funkcjonowania jest bardzo trudne. Na początku zazwyczaj firma wykazuje straty ze względu na rozliczane inwestycje w rozwój. Banki udzielają pożyczek dla firm zazwyczaj dopiero po 6. miesiącach od jej funkcjonowania. Przedsiębiorcy, którzy potrzebują gotówki wcześniej, sięgają więc często po produkty pozabankowe. Robią tak także firmy borykające się z przejściowymi problemami finansowymi, którym pożyczka zapewnia przetrwanie trudnego czasu.

Bez BIK i KRD

W najgorszej sytuacji są niejednokrotnie osoby, które już posiadają zadłużenie i figurują w bazach Biura Informacji Kredytowej oraz Krajowego Rejestru Długów. To praktycznie dyskwalifikuje ich z grupy klientów banków. Firmy pozabankowe często rezygnują całkowicie ze sprawdzania historii w BIK i KRD lub sprawdzają ją tylko po to, aby ocenić ryzyko udzielenia pożyczki i jej optymalną wysokość. Jak wskazuje https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/pozyczki-bez-bik-krd/, takie działanie jest dużym ryzykiem ze strony pożyczkodawcy, jednak pożyczkobiorcom otwiera dostęp do potrzebnej gotówki. Dzięki pożyczkom bez BIK i KRD z zastrzyku gotówki skorzystać mogą również osoby spłacające swoje należności u komornika, a także te, które w przeszłości miały kłopoty z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań.

Artykuł partnerski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie