Praca z domu? Jak być produktywnym, pracując zdalnie?

Andrzej Winnicki
25.05.2020

Ostatnie wydarzenia wymogły na tysiącach pracowników całkowitą reorganizację pracy i konieczność przeskoczenia w tryb home office. Wykonywanie obowiązków z wygodnej kanapy, choć potencjalnie atrakcyjne, wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jak sprawnie dostosować się do nowych realiów?

Zdalna rzeczywistość

Praca zdalna właściwie z dnia na dzień stała się codziennością wielu ludzi. Podaje się, że obowiązki w trybie home office wykonuje dziś ponad 60% pracujących Polaków - z czego blisko 40% nigdy wcześniej nie pracowało z domu (za: "Barometr Providenta", 2020).

Chociaż wiele osób docenia zalety pracy zdalnej (brak czasochłonnych dojazdów czy cichsze otoczenie pracy), spędzanie 24/7 w czterech kątach może być nie lada wyzwaniem. W domu na każdym kroku czają się podstępne dystraktory - góra brudnych ubrań, nieumyte talerze czy mleko, którego właśnie zabrakło do porannej kawy. Wykonując obowiązki zdalnie, zawsze znajdzie się coś pilnego, co skutecznie odciągnie myśli i zaburzy rytm pracy.

Trudności w koncentracji to nie wszystko, co grozi nam w zaciszu własnego domu. Przymusowa izolacja i brak kontaktu ze współpracownikami może szybko spowodować spadek motywacji i zniechęcenie zwłaszcza u ludzi, dla których praca stacjonarna pełni ważne funkcje społeczne.

Samodyscyplina i organizacja - klucz do sukcesu pracy zdalnej

Przejście na home office wymaga wielu zmian i dostosowania działań zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracowników. Zapewnienie bezpiecznych narzędzi (komunikatorów, platform do zarządzania projektami itd.) jest niezbędne do prawidłowej realizacji zadań, ale - wbrew pozorom - równie ważne jest zadbanie o „bardziej miękką” stronę pracy.

Udowodniono, że powodzenie zdalnej pracy w dużej mierze zależy od samodyscypliny i wewnętrznej motywacji pracownika. Rozwój tych kompetencji stał się naszym priorytetem podczas projektowania warsztatów dedykowanych organizacji pracy z domu. Szkolenie BERNDSON, oparte na innowacyjnej formule Live Training, dostarczy uczestnikom wiedzy, metod i technik, dzięki którym z łatwością odnajdą się w nowych warunkach pracy. 

Na warsztatach uczestnicy poznają m.in. metodę Getting Things Done i inne narzędzia do efektywnego zarządzania czasem. Technika GTD, autorstwa Davida Allena, bazuje na procesie tworzenia list „to-do” i ich pozytywnym wpływie na organizację pracy. Jej wdrożenie pozwoli przejąć kontrolę nad realizacją aktualnych zadań, a w konsekwencji przyspieszyć proces realizacji celów (zarówno krótko-, jak i długoterminowych).

Wsparcie podwładnych w kwestii właściwego ustalania priorytetów i zarządzania sobą w czasie jest nieocenione w procesie usprawnienia organizacji i podniesienia efektywności pracy. Wyniki badania Global Workplace Analytics pokazują, że zdalni pracownicy mogą być bardziej produktywni niż osoby pracujące w stacjonarnym biurze - czasami wystarczy im w tym tylko odrobinę pomóc.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie