Praca zdalna – zalety i wyzwania współczesnego modelu pracy

Krzysztof Jagielski
10.07.2023

Na czym polega praca zdalna i jakie są jej najmocniejsze strony? Na co musisz uważać, podejmując taki charakter pracy? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Co to takiego praca zdalna?

Praca zdalna stała się w ostatnich latach bardzo popularna, na co ogromny wpływ miała nie tak dawna pandemia. Samą pracę zdalną często określa się jako e-pracę lub telepracę, a ten charakter wykonywania obowiązków spotykany jest w kolejnych branżach – choć oczywiście nie każdy może wykonywać swoje obowiązki zawodowe w ten właśnie sposób. Co ciekawe, kwestię pracy zdalnej określa nawet Kodeks pracy, gdzie wskazano, że pod tym terminem znajduje się wykonywanie pracy i przekazywanie jej wyników za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Pracę zdalną najczęściej wykonują przedstawiciele wolnych zawodów oraz pracownicy korporacji.

Jakie zalety ma praca zdalna?

Zdaniem wielu osób pracujących zdalnie ta forma wykonywania obowiązków zawodowych wiąże się z mnóstwem korzyści. Do najmocniejszych stron pracy zdalnej zalicza się takie czynniki jak oszczędność czasu związana z dojazdem do miejsca pracy, oszczędność wydatków (w tym również tych związanych z dojazdem do pracy) czy możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach pracy – to ostatnie szczególnie cenią sobie rodzice. Oczywiście przyglądając się bliżej specyfice pracy zdalnej, można znaleźć znacznie więcej korzyści, przy czym niektóre są zależne od określonego zawodu.

Wyzwania związane z pracą zdalną

Praca zdalna nierozerwalnie wiąże się z wieloma zaletami, często jednak zapomina się o wyzwaniach, jakie w tym przypadku również się pojawiają. O ile zdecydowana większość osób pracujących w tym systemie chwali sobie pracę zdalną, to równie wiele osób wskazuje też na pewne trudności, którym trzeba stawić czoła. Bezsprzecznie, jeśli chcesz efektywnie pracować z domu czy z kawiarni, kluczowe jest tu precyzyjne zaplanowanie swoich działań. Firma nie zawsze spisuje precyzyjne procedury i zasady, dlatego tego rodzaju wytyczne czasem musisz narzucić sobie samodzielnie. W ten sposób będziesz w stanie efektywnie i wydajnie wykonywać swoje obowiązki nawet pomimo tego, że obok nie będzie Twoich znajomych z pracy, a w gabinecie nie będzie czekał szef na wykonane zadanie.

Istotną kwestią jest również kultura pracy zdalnej. To nic innego jak np. sposób, w jaki należy komunikować się z pozostałymi pracownikami. Bardzo ważne jest to, aby wszyscy mieli dostęp do tych samych narzędzi oraz znali harmonogram spotkań. Często wskazuje się na codzienne spotkania wszystkich pracowników – nie muszą być to wcale długie e-meetingi, warto jednak przedstawić postępy w pracy czy wskazać na ewentualne problemy. Pracownicy muszą też wiedzieć, w jaki sposób będą rozliczani z pracy. Może się to odbywać zależnie od liczby wykonanych obowiązków lub za każdą godzinę – trzeba to ustalić jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Ty, jako pracownik zdalny, musisz natomiast odpowiednio zaplanować swój dzień. Pamiętaj o ustaleniu przerw do swojego harmonogramu – odpoczynek jest przecież niezbędny do efektywnej pracy!

Bardzo wiele osób wskazuje także na konieczność wydzielenia osobnego miejsca pracy. Nie dość, że w ten sposób stworzysz sobie komfortowe warunki do pracy, to jeszcze pomoże Ci to uniknąć kłopotliwego zjawiska polegającego na przenikaniu się życia zawodowego i prywatnego – w dłuższej perspektywie to jedno z największych zagrożeń czyhających na pracowników zdalnych. Oczywiście zarówno zalet pracy zdalnej, jak i wyzwań z nią związanych jest znacznie więcej. Aby dowiedzieć się więcej o efektywnej pracy czy skutecznych inwestycjach, odwiedź witrynę https://biznesowe-inwestycje.pl/.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie