Produkcja elektroniki – jak to wygląda w Polsce?

Maciej Piwowski
12.10.2020

Nie od dziś wiadomo, że główny rynek elektroniczny trzymają w rękach Chiny. Jednak coraz to więcej firm w Polsce wybija się na poszczególnych elementach produkcji elektroniku lub oferując usługi kompleksowe. Czym więc taka firma w Polsce może się pochwalić, produkując w Europie, a nie Azji?

Wszystko w jednym miejscu

Decydując się na produkcję elektroniki przez firmę w Polsce można być pewnym kilku zalet, który niesie ze sobą ten wybór. Po pierwsze, firma oferująca kompleksową usługę, wszystkie procesy produkcji ma ulokowane w jednym miejscu, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować cały proces produkcji elektroniki, a co za tym idzie – dbać o jakość produktu finalnego.

Po drugie, zleceniodawca z Polski ma zdecydowanie krótszą, a więc tańszą podróż, w celu dopilnowania szczegółów transakcji, czy po prostu chęci zweryfikowania firmy, której chce zlecić produkcję. Oferowane przez producenta elektroniki audyty są szczególną zaletą danego przedsiębiorstwa, ponieważ dają one pełną transparentność całego procesu, pokazując, że producent elektroniki nie ma nic do ukrycia, a wręcz ma wiele istotnych rzeczy do pokazania i pochwalenia się.

Kolejną z zalet jest to, że cała produkcja elektroniki odbywa się w jednym miejscu – odpowiedzialność za jakość i trwałość produktu końcowego spoczywa więc tylko w jednych rękach, a nie staje się rozmyta poprzez zlecenie wielu firmom pojedynczych usług składających się na cały proces produkcji elektroniki.

Produkcja elektroniki krok po kroku

W pierwszej kolejności trzeba sporządzić dokumentację, na podstawie której rozpocznie się cały cykl produkcyjny. Kolejnym krokiem jest produkcja płytek PCB (płytek drukowanych), na których zostaną zamontowane elementy, których dostawa stanowi następny punkt w cyklu produkcyjnym. Po odpowiednim przygotowaniu płytki i elementów do montażu rozpoczyna się montaż zarówno powierzchniowy (montaż SMT), jak i przewlekany (montaż THT), jeśli takie są założenia projektu. Kolejnym krokiem, po zmontowaniu płytek PCB jest testowanie. Produkt musi być odpowiedniej jakości, a testy służą ku temu, by wykryć odpowiednio wcześniej jakiekolwiek błędy, jeśli takie się pojawiły.  Przedostatnim krokiem w produkcji elektroniki jest pakowanie gotowego produktu, a następnie jego wysyłka do klienta, który ów produkt zamówił. Wszystkie etapy produkcji elektroniki są ściśle kontrolowane, mają swoje procedury, by w efekcie końcowym klient zawsze dostał wysokiej jakości produkt i był zadowolony z zamówienia.

Montaż SMT – najpopularniejsze rozwiązanie

Oczywiście prócz oferty kompleksowej, firmy mogą zamawiać także tylko wybrane usługi. Najczęściej są to usługi obejmujące montaż SMT, który najpowszechniej przyjął się w Polsce i większość firm zajmujących się elektroniką właśnie te usługi świadczy, nie produkując elektroniki, tylko ją montując.

Mimo wszystko warto zastanowić się, czy nie lepiej wyprodukować już całą elektronikę, włącznie z montażem SMT w Polsce, gdzie renomowane firmy posiadają najlepszej klasy sprzęt i z pewnością wykonają swoją pracę zgodnie z zaleceniami.

Montaż SMT https://printor.pl/oferta/montaz-smt/ to najkrócej ujmując montaż powierzchniowy, co oznacza umieszczenie na płytce elementów, które następnie przylutowuje się na powierzchni płytki PCB. Ważne, by przy wyborze firmy oferującej montaż SMT sprawdzić, jakimi technologiami posługuje się dana firma i czy oferuje jakiekolwiek usługi dodatkowe, mające zapewnić jakość końcowemu produktowi.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.