Produkcja PCB – jak powstaje płytka drukowana?

Marek Szydełko
15.01.2020

Zapotrzebowanie na płytki PCB, które są jednym z podstawowych elementów urządzeń elektronicznych, systematycznie rośnie.

 Z elektroniki korzystamy coraz intensywniej, coraz rzadziej jesteśmy też skłonni do naprawiania zepsutych urządzeń, dlatego jeśli coś ulegnie uszkodzeniu – wymieniamy to na nowszy model. Bez produktów elektronicznych codziennego użytku nie wyobrażamy sobie funkcjonowania, a przecież oprócz nich istnieje cała masa urządzeń, z których korzystamy rzadziej, mimo to muszą znaleźć się w wyposażeniu każdego domu czy biura. Nic zatem dziwnego, że produkcja PCB odbywa się dziś na tak wysokim poziomie. W fabrykach płytek drukowanych dochodzi do optymalizacji czasowych i ekonomicznych procesu produkcyjnego.

Produkcja płytki a ilość warstw

Płytki PCB dostępne są w wielu konfiguracjach. Do produkcji prostej elektroniki wystarczą płytki jedno- i dwuwarstwowe, ale oprócz nich wykonuje się płytki wielowarstwowe. Oczywiście proces produkcji płytki o większej liczbie warstw jest zdecydowanie bardziej praco- i czasochłonny, aniżeli produkcja stosunkowo prostej płytki. Proces ten różni się nie tylko liczbą etapów, ale także ich kolejnością, a niektóre etapy powtarzane są kilkukrotnie.

Produkcja PCB – początkowe etapy

Cechą charakterystyczną procesu produkcyjnego płytek PCB jest wysoki poziom automatyzacji. Dzięki temu poszczególne etapy prac nad płytką prowadzone są szybciej i dokładniej, nie bez znaczenia jest także aspekt ekonomiczny. Mimo to produkcja PCB nie może odbyć się bez udziału człowieka, który odpowiedzialny jest choćby za sprawdzenie plików projektowych. Projektowanie układów PCB powinno odbywać się z ogromną starannością, w przeciwnym razie etap sprawdzania plików projektowych może wykazać liczne błędy, a w konsekwencji konieczne będzie odrzucenie projektu.

Wybór laminatu do produkcji PCB

Kolejnym etapem procesu produkcji płytek drukowanych jest przygotowanie laminatu. Produkcja PCB może odbywać się z wykorzystaniem laminatów o różnych wymiarach i parametrach. W dalszej kolejności wybrany laminat trafia do wiertarek numerycznych, gdzie wykonywane są niewielkie otwory montażowe. Następnie płytka czyszczona jest z resztek materiału i delikatnie szlifowana, po czym następują etapy metalizacji, nanoszenia warty światłoczułej, nanoszenia powłoki z cyny i trawienia miedzi. Po wszystkim przeprowadza się kontrolę jakości, której zadaniem jest wykazanie, czy występują różnice pomiędzy wyglądem płytki a plikiem projektu. Jeżeli wada jest poważna, płytka ląduje w koszu, ale niekiedy możliwa jest ręczna poprawa występujących niedociągnięć.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie