Proekologiczna działalność skupu makulatury

Marek Szydełko
06.05.2019

Makulatura to jeden z najpopularniejszych surowców, który wykorzystywany jest na co dzień, zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych. Mamy z nim do czynienia w czasie wielu czynności - otaczają nas papierowe opakowania, kolorowe magazyny, plakaty, ulotki, papierowe ręczniki itp. To wszystko czasie, kiedy jest nam niezbędne, idealnie nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania, dzięki usługom oferowanym przez skup makulatury. To właśnie w tym miejscu niepotrzebny nam papier dostaje drugie, a nawet trzecie życie.

Jakie zlecenia przyjmuje nowoczesny skup makulatury?

W czasie dużych sezonowych porządków czy nawet podczas codziennych obowiązków domowych wytwarzamy mnóstwo śmieci, które po wyrzuceniu do uniwersalnego pojemnika i przetransportowaniu na wysypisko, zalegają tam latami. A tymczasem warto wiedzieć, że wiele odpadów można ponownie wykorzystać. Tym właśnie zajmuje się profesjonalny skup makulatury - http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html, gdzie firmy, jak i osoby prywatne mogą oddać niepotrzebny już surowiec. Nie wszystko jednak nadaje się do przetworzenia. Gromadząc makulaturę z myślą o oddaniu do skupu musimy unikać między innymi:

  • opakowań z jakąkolwiek zawartością,
  • tapet i kalki,
  • zatłuszczonego i silnie zabrudzonego papieru,
  • makulatury pokrytej folią,
  • artykułów higienicznych.

Te artykuły niestety nie nadają się do wykorzystania po raz drugi, dlatego akurat je musimy wyrzucić do ogólnych pojemników.

Skup makulatury w trosce o przyrodę

Może się wydawać, że skup makulatury przyjmuje jedynie zlecenia od dużych firm i zakładów przemysłowych. Faktycznie właśnie im dedykowana jest część usług. Jednak osoby prywatne również mogą dostarczać makulaturę do wybranego skupu. W tym celu najlepiej raz na kilka czy nawet kilkanaście miesięcy gromadzić niepotrzebne artykuły papierowe, spakować je i tak przygotowaną „przesyłkę” odwieźć do wybranego przez siebie skupu. Dzięki temu przyczynimy się do zmniejszenia ilości odpadów zalegających na wysypiskach śmieci, a także do poprawy jakości gleby, wód i powietrza. Dostarczenie makulatury do skupu umożliwia także obniżenie kosztów produkcji kolejnych artykułów papierowych oraz minimalizuje konieczność wycinania drzew, niezbędnych do wyprodukowania nowych produktów od przysłowiowego „zera”.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.