Profilaktyka zdrowotna u zwierząt - jakie usługi weterynaryjne są najważniejsze?

Mariusz Siwko
02.08.2024

Odpowiedzialny właściciel wie, że dbanie o zdrowie pupila nie ogranicza się do wizyty u weterynarza, gdy zwierzak zachoruje. Równie ważna jest odpowiednia profilaktyka!

Regularne wizyty w przychodni weterynaryjnej oraz stosowanie się do wszystkich zaleceń, o których wspomną weterynarze, mogą znacząco przedłużyć życie Twojego czworonoga oraz poprawić jego jakość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie profilaktyczne usługi weterynaryjne są najważniejsze!

Regularne badania w sprawdzonej klinice

Podstawą są oczywiście regularne badania w sprawdzonej klinice. Badania kontrolne, które wykonuje weterynarz, obejmują sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia zwierzaka.

Badane są oczy, uszy oraz kondycja zębów zwierzęcia. Oprócz tego sprawdzany jest również stan sierści i skóry oraz waga pupila. Weterynarze zalecają też wykonanie podstawowego badania krwi oraz moczu, szczególnie u starszych zwierząt - pozwala ono na wcześniejsze stwierdzenie wszelkich problemów, których może nie być widać na pierwszy rzut oka.

Wczesne wykrycie chorób serca, nerek czy cukrzycy może znacząco poprawić rokowania! Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota rasowego z predyspozycją do nabywania konkretnych chorób, to dobry weterynarz bez wątpienia sprawdzi stan zdrowia pupila także pod tym kątem.

Szczepienia ochronne to podstawa

Każdy weterynarz powie Ci, że jedną z najważniejszych usług, jakie oferuje przychodnia weterynaryjna, jest szczepienie ochronne. Każdy pies i kot, nie tylko rasowy, powinien raz w roku zostać zaszczepiony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi, a szczególnie przed wścieklizną.

Zestaw podstawowych szczepień, który znajdziesz w każdej cenionej klinice, powinien obejmować ochronę przed chorobami takimi jak nosówka, parwowiroza, leptospiroza czy choroby będące następstwem ugryzienia przez kleszcza. A w klinice https://www.vikravet.pl/uslugi Twój pupil otrzyma też szczepionkę przeciwko zakaźnemu zapaleniu krtani i tchawicy oraz chorobie Rubartha.

Pasożytom mówimy nie!

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia zwierząt są także pasożyty - nie tylko te wewnętrzne (jak tasiemiec), lecz także zewnętrzne. Mogą one powodować m.in. problemy z jelitami i trawieniem, ale przyczyniają się również do anemii i osłabienia organizmu.

Natomiast pchły, kleszcze i wszy powodują groźne podrażnienia skóry, a jeśli zwierzę rozdrapie ją zbyt mocno, powstaje ryzyko zakażenia. Z pomocą przychodzą weterynarze, którzy mogą zalecić odpowiednie preparaty doustne lub stosowane na skórę, takie jak krople czy obroże przeciwpasożytnicze.

Sterylizacja i kastracja dla zdrowia pupila

Powszechnie panuje przekonanie, że kastrację i sterylizację wykonuje się tylko wtedy, gdy chcemy zapobiec niechcianym ciążom u kotów czy psów. W rzeczywistości zabiegi te jednak przynoszą liczne korzyści zdrowotne - zmniejszają ryzyko występowania nowotworów listwy mlecznej i zapalenia macicy, a także raka jąder i problemów z prostatą.

Co więcej, sterylizacja i kastracja mogą również wpływać na zachowanie zwierzęcia, redukując agresję oraz skłonność do ucieczek.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie