Przeciwprąd do basenu: funkcje, rodzaje i wybór

Mariusz Siwko
30.11.2022

Pływanie w basenie to przyjemność i możliwość utrzymania dobrej kondycji. Aby zajęcia na basenie były bardziej skuteczne, stosowane są przeciwprądy. Jest to urządzenie, które wytwarza ukierunkowany, silny przepływ wody w basenie. Woda wpływa do przeciwprądu i pod silnym ciśnieniem wraca do basenu. Pozwala to na aktywne pływanie pod prąd, pozostając w miejscu. Przeciwprąd zapewnia efekt hydromasażu, wzmacnia mięśnie i uczy utrzymywania się na powierzchni wody. Dzięki przeciwprądowi człowiek ma wrażenie, że znajduje się w naturalnym zbiorniku wodnym, rzece lub jeziorze.

Budowa urządzenia

Basen wraz z zamontowanym przeciwprądem posiada na wyposażeniu specjalną pompę, która zapewnia cyrkulację wody. Pompa jest w stanie wyrzucać strumienie wody o różnej sile, tworząc wrażenie podwodnego prądu. Ruch wody następuje poniżej jej górnego poziomu właśnie w warstwie, w której pływa człowiek. Oprócz samej pompy system przeciwprądowy obejmuje również:

● Maskownicę;

● Blok sterowania;

● Dysze;

● Mechanizm regulujący szybkość przepływu wody;

● Węże i dysze do hydromasażu (nie zawsze są zawarte w zestawie).

Pompa jest zwykle wykonana z tworzywa sztucznego, ale w przypadku basenów z wodą słoną powinna być wykonana z brązu, ponieważ materiał ten nie jest w stanie gromadzić soli. Duży wybór pomp możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/pompy.html.

Przeciwprąd do basenu: funkcje, rodzaje i wybór

Rodzaje przeciwprądów

Przeciwprądy różnią się pod względem rodzaju montażu:

● Wbudowane

● Zawieszane

Przeciwprąd wbudowany jest montowany w ścianie basenu na początkowych etapach budowy; zwykle takie urządzenie ma dużą moc, a do produkcji wykorzystywane są metale lub stal nierdzewna.

Przeciwprąd zawieszany jest mocowany na powierzchni brzegu basenu natychmiast po zakończeniu prac budowlanych; główną zaletą tego rodzaju przeciwprądu jest jego uniwersalność zastosowania: może być stosowany zarówno do basenów stałych, jak i sezonowych; stal i trwałe odmiany tworzyw sztucznych są wykorzystywane jako główne materiały do ​​​​produkcji.

Zalecenia dotyczące wyboru przeciwprądu

Wybierając przeciwprąd do basenu, należy zwrócić uwagę na następujące charakterystyki wyposażenia:

● Wydajność

● Moc

Przeciwprądy różnią się wydajnością, która zależy od mocy pompy. Należy dobrać moc przeciwprądu w oparciu o pożądane wyniki. Przeciwprąd do basenu o mocy 35-50 m³/h nadaje się do hydromasażu i zabaw wodnych. Jeśli chcesz stworzyć w basenie przeciwprąd do uprawiania sportów aktywnych, wybierz przeciwprąd o mocy 50 m³/h. Im większa jest moc, tym wyższa cena urządzenia.

Przeciwprądy do basenu dzielą się na:

● Jednostrumieniowe

● Dwustrumieniowe

Przeciwprąd jednostrumieniowy jest wyposażony w jedną dyszę i jest przeznaczony do hydromasażu, zabaw wodnych i pływania. Przeciwprąd dwustrumieniowy posiada podwójny strumień zapewniający bardziej stabilny przepływ w basenie oraz jest odpowiedni do treningu zawodowego.

Podczas wyboru przeciwprądu należy kierować się kilkoma kryteriami:

● Wymiary niecki basenowej – w przypadku małego basenu nie są stosowane mocne urządzenia.

● Przeznaczenie – wydajność przeciwprądu jest wybierana w zależności od celów stawianych przez użytkowników basenu.

● Dostępność dodatkowych funkcji (podświetlenie, bąbelki itp.). Jest to ważne w przypadku atrakcji wodnych, które mają cel czysto rozrywkowy.

● Rodzaj montażu (zawieszany lub wbudowany). Tutaj wybór zależy od charakterystyki niecki – do budowanych basenów stacjonarnych wymagane są modele wbudowywane, a do sezonowych lub długo użytkowanych – zawieszane.

Wybierz modele znanych i sprawdzonych marek, takich jak: Emaux, Kripsol, Hayward, Aquaviva. Wysokiej jakości przeciwprąd działa przez długi okres i nie wymaga naprawy. Przeciwprąd poszerza możliwości Twojego basenu i stwarza wszelkie warunki do przyjemnego i pożytecznego spędzania czasu w wodzie. Cały niezbędny sprzęt do basenu możesz również wybrać w sklepie https://aquamonkey.pl. Profesjonalni doradcy pomogą w dokonaniu właściwego wyboru i uzyskaniu wymarzonego basenu, który będzie zachwycał przez długie lata.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie