Psychiatra, a może psycholog lub psychoterapeuta? Do kogo się udać?

Remigisz Szulc
23.11.2022

Osoby doświadczające problemów wynikających ze swojego samopoczucia psychicznego mogą poszukiwać pomocy u różnych specjalistów. Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa albo psychoterapeuty? Wyjaśniamy, kim dokładnie są te osoby i czym się zajmują!

Wizyta u psychiatry – kiedy jest wskazana?

Psychiatra jest lekarzem specjalizującym się w chorobach i zaburzeniach psychicznych. Jego wsparcie polega na diagnozowaniu oraz na leczeniu tego typu dolegliwości z wykorzystaniem odpowiednio dobranych leków.

Udanie się do psychiatry rekomendowane jest przede wszystkim wtedy, gdy problemy psychiczne narastają i wpływają one negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Mowa tutaj głównie o złym samopoczuciu wskazującym na depresję, poważnych zaburzeniach lękowych, nerwicach, wahaniach nastroju, zaburzeniach osobowości.

Takie dolegliwości wymagają leczenia pod okiem doświadczonego psychiatry, który będzie mógł dobrać wtedy właściwe leki redukujące objawy.

Osobom, które chciałyby skorzystać z konsultacji ze specjalistą jak - https://klinika-lmc.pl/uslugi/psychiatra-prywatnie/, gdzie można szybko dostać się na wizytę.

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog nie jest lekarzem jak psychiatra, lecz nie oznacza to, że jego pomoc nie jest wskazana w określonych przypadkach dotyczących sfery psyche.

Do psychologa udają się głównie osoby, które mają nienasilone objawy, dlatego też poszukują one odpowiedzi, jak poradzić sobie w danej sytuacji, na przykład po odejściu bliskiej osoby, przy trudnościach w codziennym życiu, przypadkach wymagających podjęcia ważnej decyzji.

Warto wskazać, że jeżeli psycholog zauważy, że objawy są nasilone, skieruje on swojego klienta do gabinetu psychiatry.

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Psychoterapeuta jest psychologiem, który zajmuje się prowadzeniem terapii psychologicznej. Terapia psychologiczna może być prowadzona indywidualnie, grupowo, a także dostępna jest jako terapia dla par oraz dla rodzin.

Najczęściej do psychoterapeuty kieruje psycholog albo psychiatra. Gdy zatem konieczne jest przepracowanie danego problemu, w takim przypadku konieczna będzie wizyta u psychoterapeuty. Opracuje on wtedy harmonogram terapii pozwalającej pacjentowi na uzyskanie zmiany.

Warto więc pamiętać o tym, że w przypadku specjalistów jak psychiatra, psycholog oraz psychoterapeuta mówimy o innych obszarach kompetencji. Psychiatra jako lekarz może leczyć nasilone dolegliwości, psycholog pomaga głównie w diagnostyce psychologicznej, natomiast psychoterapeuta prowadzi terapię.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.