Rak prostaty – operacja i metody leczenia

Krzysztof Jagielski
25.07.2023

U mężczyzn jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych jest rak prostaty. Niestety, bardzo często jest on rozpoznawany zbyt późno, co utrudnia leczenie, dlatego nie warto zaniedbywać profilaktyki zdrowotnej w tym zakresie – szybkie wykrycie może uchronić przed najgorszym.

U kogo diagnozowany jest rak prostaty?

Największe ryzyko występuje u mężczyzn, którzy mają więcej niż 60 lat, ale badania profilaktyczne zaleca się już czterdziestolatkom, przynajmniej raz do roku. Na konsultację kontrolną należy się umówić do urologa. Podczas wizyty przeprowadzane jest krótkie badanie per rectum, a w razie wykrycia niepokojących zmian, lekarz może zlecić dodatkowe testy.

Objawy nowotworu prostaty są dość podobne do tych, jakie daje łagodny przerost stercza: częstomocz, nagłe parcie na pęcherz, przerywany i słaby strumień moczu. W ramach diagnostyki wykonuje się badanie TRUS, stężenie PSA we krwi, biopsję, rezonans magnetyczny. Szpital Mazovia oferuje swoim pacjentom nowoczesną biopsję fuzyjną, podczas której na obraz rezonansu magnetycznego nakładany jest obraz USG, dzięki czemu lekarz może precyzyjnie pobrać z prostaty niezbędny wycinek.

Jak wygląda leczenie nowotworu prostaty?

Sposób leczenia dobierany jest stosownie do wieku, stanu zdrowia oraz rokowań pacjenta. Bardzo dobre wyniki daje prostatektomia radykalna, czyli całkowite usunięcie gruczołu krokowego z pęcherzykami nasiennymi. Prostatektomię wciąż jeszcze wykonuje się klasycznymi metodami chirurgicznymi, ale Szpital Mazovia specjalizuje się w mniej inwazyjnych zabiegach, z użyciem laparoskopu oraz robota medycznego.

Wycięcie prostaty zmniejsza ryzyko przerzutów, jednak zabieg ten może zakończyć się dla mężczyzny nieprzyjemnymi powikłaniami – najczęściej są to zaburzenia erekcji oraz problemy z nietrzymaniem moczu. Zastosowanie robota zmniejsza ryzyko komplikacji pozabiegowych. W odróżnieniu od klasycznej, otwartej metody operacyjnej, użycie robota znacząco ogranicza obszar cięcia, a ramieniem można manewrować tak, by nie uszkodzić ważnych nerwów oraz cewki moczowej. Pacjenci po nowoczesnej prostatektomii radykalnej szybko wracają do zdrowia i nie doświadczają takich dolegliwości bólowych jak po tradycyjnej operacji.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie