Regulacje i bezpieczeństwo w świecie krypto

Remigisz Szulc
15.03.2023

Wielu początkujących inwestorów zadaje sobie pytanie: jakie jest ryzyko związane z kryptowalutami? Na czym polega i jak je oszacować, czego się spodziewać? Czy istnieją jakieś regulacje co do kryptowalut, podobne do tych, które obowiązują na przykład na giełdach czy na rynkach walutowych? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Kryptowaluty: czy to bezpieczne?

Kryptowaluty same w sobie nie są czymś niebezpiecznym z zasady. Inwestorów kryptowalutowych wciąż przybywa, a sposobów na zabezpieczenie swoich środków jest coraz więcej. Na pewno każdy inwestor musi się liczyć z tym, że kryptowaluty są związane z bardzo wysokim ryzykiem, mogą przynieść wysokie zyski, ale równie dobrze – można szybko stracić wszystkie zainwestowane pieniądze. Zmienność kursów jest bardzo duża w porównaniu choćby do kursów akcji, ale i kursów walut, takich jak dolar czy euro. Wcześniej to właśnie rynek walutowy był uważany za najbardziej ryzykowny, ale dziś zdecydowanie pod tym względem ustępuje miejsca kryptowalutom.

Inwestowanie w kryptowaluty: zagrożenia i ich rodzaje

Zanim zainteresujemy się inwestowaniem w krypto, musimy się przygotować na to, że zagrożeń jest tu więcej niż przy innych inwestycjach. Po pierwsze, ryzyko inwestowania w kryptowaluty będzie znacznie większe niż na przykład trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym w banku – tam nasze środki chroni tzw. bankowy fundusz gwarancyjny, a odsetki są gwarantowane. Po drugie, kryptowaluty musimy przechowywać w bezpieczny sposób, bo jeśli tego nie zrobimy, bitcoiny mogą łatwo paść łupem cyberprzestępców. Wiele osób trzyma swoje środki na giełdach kryptowalutowych, co w dłuższym okresie też bywa problematyczne, niedawno bowiem obserwowaliśmy spektakularny upadek jednej z największych giełd kryptowalutowych świata, czyli FTX.

Kryptowaluty: ryzyko inwestycyjne

Słowo “ryzyko” kojarzy się zwykle z niebezpieczeństwem, jednak w inwestycjach warto na nie spojrzeć pod nieco innym kątem. Nie unikniemy niebezpieczeństwa, ale też ryzyko może oznaczać potencjalnie wyższe zyski (choć trudniejsze do uzyskania i mniej pewne).

Jeśli chodzi o inwestycje, najniższym ryzykiem odznaczają się m.in. produkty bankowe, takie jak lokaty czy konta oszczędnościowe. Tu odsetki są gwarantowane, ale jeśli wciąż są niższe niż inflacja, to w dłuższej perspektywie trudno tu mówić o zysku. Kolejnymi, już bardziej ryzykownymi instrumentami, będą między innymi akcje czy obligacje korporacyjne firm – przy czym ten sektor jest dodatkowo nadzorowany przez instytucje, starające się chronić interes inwestorów. Wcale to jednak nie oznacza, że zyski są wyższe, bowiem nie każdy umie dobrze zainwestować własne środki. Ryzyko inwestycyjne kryptowaluty stoi jeszcze wyżej, bo naprawdę trzeba włożyć wiele wysiłku w analizy rynku, by wybrać odpowiednie krypto do swojego portfela.

Kryptowaluty: zagrożenia związane z cyberprzestępczością

Na koniec warto pamiętać o cyfrowych zagrożeniach związanych z kryptowalutami. Warto zadbać o sprawdzony portfel elektroniczny, pozwalający w bezpieczny sposób przechowywać swoje krypto. Poznać lepiej samą technologię przed zakupem kryptowaluty, by nie dać się nabić w butelkę oszustom. Takie zagrożenia jeśli chodzi o kryptowaluty można ograniczyć dzięki edukacji i sprawdzaniu informacji w wiarygodnych źródłach.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa w świecie krypto na naszej stronie!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie