Remont elewacji domu jednorodzinnego: kiedy warto się na to zdecydować?

Mateusz Nowak
20.07.2020

Elewacja pełni bardzo ważną funkcję w każdym budynku, również tym jednorodzinnym. Z jednej strony ma ogromny wpływ na estetykę domu, a z drugiej decyduje o właściwościach termoizolacyjnych, czyli pisząc prościej – o wysokości rachunków za ogrzewanie. Raz wykonana elewacja powinna zachować swoje parametry przez wiele lat, ale zdarzają się sytuacje, kiedy nie ma na co czekać i lepiej od razu zainwestować w jej remont. Najczęstsze przykłady opisujemy w naszym poradniku.

Gdy rachunki za ogrzewanie są zdecydowanie zbyt wysokie

Drożejące ceny nośników energii powodują, że coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych zaczyna zwracać baczną uwagę na wysokość rachunków za ogrzewanie. Jeśli są one bardzo wysokie, to należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się jakości izolacji budynku. Może się wówczas okazać, że elewacja wykonana np. 15 lat temu nie spełnia dziś żadnych standardów i jest po prosty zbyt cienka.

W takiej sytuacji warto zainwestować w jej remont, polegający na dociepleniu ścian budynku. To spory wydatek, który jednak z pewnością się zwróci – o ile oczywiście właściciele planują mieszkać w tym samym domu jeszcze wiele lat.

Kiedy na elewacji pojawiają się wykwity

To właściwie standard w kilkunastoletnich budynkach, choć wykwity solne i spowodowane przez glony można zauważyć także na ścianach znacznie młodszych domów. Zwykle problem ten dotyczy elewacji północnej. Wynika to z faktu zastosowania tynku nieodpornego na działanie mikroorganizmów, prawdopodobnie także zanieczyszczonego w trakcie nakładania.

Wykwity są nie tylko nieestetyczne, ale też mogą mieć fatalny wpływ na trwałość elewacji oraz jej właściwości termoizolacyjne. Nie ma zatem na co czekać – warto już teraz zaplanować prace remontowe, tym razem decydując się na tynk np. silikatowy, bardzo odporny na powstawanie wykwitów.

Ubytki, widoczne uszkodzenia, nieusuwalne zabrudzenia

Elewacja budynku powinna być jego wizytówką, ale wiadomo, że po wielu latach może zacząć raczej szpecić dom i jego otoczenie. To zupełnie normalne, że pojawiają się w niej różnego rodzaju ubytki (np. od piłki, roweru itd.), a w porowatej powierzchni z czasem zaczyna się zbierać gruba i niemożliwa do usunięcia warstwa brudu. Niestety, w większości przypadków doraźne naprawy nie przynoszą dobrego efektu, dlatego lepiej będzie zdecydować się na prace remontowe z malowaniem całej elewacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie