Zdecydowana większość właścicieli mieszkań planuje prace remontowe na sezon letni. Po pierwsze: jest wtedy ciepło, co pozwala bez przeszkód wietrzyć pomieszczenia. Po drugie: możemy sobie pozwolić na wzięcie urlopu i pilnowanie wykonawcy. Z drugiej jednak strony przeprowadzenie remontu zimą także może być bardzo dobrym pomysłem, głownie ze względu na więcej wolnych terminów. Jeśli właśnie przymierzasz się do wyremontowania mieszkania w okresie zimowym, to koniecznie pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.
Uprzedź sąsiadów
Remont mieszkania w sezonie zimowym może być bardzo uciążliwy dla sąsiadów, którzy przez niesprzyjającą aurę więcej czasu spędzają we własnych czterech ścianach. Dlatego wskazane jest, aby przed rozpoczęciem prac odwiedzić sąsiadów z tej samej klatki i uprzedzić ich o niedogodnościach związanych z remontem. W dobrym tonie będzie wręczenie sąsiadom jakichś drobnych upominków, np. słodyczy czy dobrego alkoholu.
Pokaż wykonawcy rozmieszczenie instalacji
Jednym z większych zagrożeń związanych z prowadzeniem prac remontowych w okresie zimy jest ryzyko uszkodzenia np. pionu ciepłowniczego. Mogłoby to spowodować przerwę w dostawie ciepła nie tylko do własnego mieszkania, ale też sąsiednich lokali. W związku z tym jeszcze przed rozpoczęciem prac należy dokładnie omówić z wykonawcą przebieg instalacji.
Nie rezygnuj z wietrzenia
Wielu inwestorów przeprowadzających remont w okresie zimowym nie wietrzy mieszkań w obawie przed znacznym wzrostem kosztów ogrzewania. Nie jest to jednak dobry pomysł. Brak wymiany powietrza spowoduje wolniejsze schnięcie np. wylewki samopoziomującej czy kleju do płytek, a tym samym niepotrzebne wydłużenie remontu.
Wyprowadzka na czas remontu? Dobry pomysł!
Jeśli tylko mamy możliwość, aby opuścić mieszkanie na czas zimowego remontu, to warto się na taki krok zdecydować. Wówczas wykonawcy będą mogli dużo sprawniej przeprowadzić wszystkie prace, zyskają możliwość swobodnego wietrzenia mieszkania, a właściciele nie będą narażeni na typowe dla remontu niedogodności.
Kontener na gruz i inne odpady
Każdy remont, niezależnie od pory roku, powinien być prowadzony tak, aby nie generował bałaganu w częściach wspólnych budynku. Już na samym początku prac należy wynająć kontener na gruz i inne odpady oraz uczulić wykonawcę, by codziennie na koniec dnia uprzątnął śmieci tymczasowo wynoszone na klatkę schodową. Kontener należy ustawić w takim miejscu, aby samochód firmy komunalnej mógł bez przeszkód go odebrać, bez ryzyka zniszczenia terenu zielonego, o co w sezonie zimowym nietrudno.