Rodzaje i budowa nowoczesnych systemów kominowych

Marek Szydełko
25.02.2022

W ostatnich latach branża budowlana coraz śmielej sięga po systemy kominowe. Kompletne zestawy znacząco skracają czas budowy komina, przyczyniając się do mniejszych kosztów inwestycji. Czołowi producenci, tacy jak Pekabet - https://pekabet.pl/, dostarczają kompletne zestawy wraz z instrukcją obsługi. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko związane z błędami przy instalacji, co oznacza także bezpieczeństwo w późniejszej eksploatacji.

System kominowy – budowa

Standardowo zestaw zawiera wkład, obudowę oraz wszelkie elementy dodatkowe, jak szalunki, kształtki, złączki, rurki. Oczywiście w zależności od typu i nawet modelu zestaw będzie składać się z innych elementów (często spotyka się kratki wentylacyjne i drzwiczki). Poszczególne części wchodzące w skład systemu kominowego zależą od przeznaczenia (rodzaju paliwa) oraz mocy grzewczej pieca.

Kominowe systemy ceramiczne

Właściwości ceramiki sprawiają, że ten rodzaj zalicza się do najlepszych. Wytrzymałość na zmienne i wysokie temperatury (nawet do 600 st. C) oraz utlenienie i działanie kwasów sprawiają, że nabywcy systemów ceramicznych mogą liczyć nawet na 30 lat gwarancji (np. tyle daje Pekabet).

Stanowe systemy kominowe

Tańszą alternatywą są systemy wykonane ze stali. Owszem, gwarancja na ogół wynosi 5 lat, ale jak pokazuje praktyka, trwałość jest znacznie wyższa. Plusem stalowych systemów jest możliwość stosowania ich wewnątrz budynków – komin tego rodzaju jest lekki i nie potrzebuje fundamentu. Minusem zaś jest konieczność dopasowania systemu do konkretnego rodzaju paliwa.

Systemy hybrydowe

To rozwiązanie będące połączeniem wcześniej omawianych systemów. W takich kominach obudowa wykonana jest ze stali, natomiast wewnętrzny przewód to ceramika. Systemy mieszane są dobrym wyborem, kiedy szuka się konstrukcji o mniejszej masie, zarazem wytrzymałej na czynniki chemiczne, na wysokie temperatury i upływ czasu. Hybryda zdaje egzamin, kiedy inwestor nie zamierza ponosić dodatkowych kosztów związanych z budową kolejnego fundamentu kominowego.

Systemy wielofunkcyjne

Godnym rozwagi pomysłem jest wybór systemu wielofunkcyjnego. To optymalne wyjście, kiedy do jednego komina będą odprowadzane spaliny z kotłów gazowych oraz z pieców na paliwa stałe i płynne czy nawet kominków z płaszczem wodnym. Połączenie dwóch ciągów w jednym trzonie znacząco oszczędza przestrzeń i sprawdza się tam, gdzie korzysta się z więcej niż jednego źródła ogrzewania.

Systemy kominowe nie dość, że zapewniają wiele lat bezproblemowej eksploatacji, to jeszcze zajmują mniej przestrzeni niż kominy wykonane w technologii tradycyjnej (murowanej). Istotna jest też estetyka – dobór systemu skomponowanego z bryłą budynku jest bardzo łatwy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie