W XXI wieku trudno sobie wyobrazić mieszkanie czy miejsce pracy bez toalety. W miejscach z ograniczonym dostępem do infrastruktury jej zorganizowanie wcale nie jest takie proste. Z pomocą przychodzą kontenery sanitarne, które zapewniają komfort i higienę w każdych warunkach. Jakie są ich zalety? Gdzie można ich używać?
Kontenery są obecnie coraz popularniejsze. To pomysł na ekologiczne, ekonomiczne budownictwo o bardzo szerokim zastosowaniu. Kontenery mogą służyć do tworzenia biur, obiektów mieszkalnych i obiektów użytkowych o rozmaitym przeznaczeniu. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. kontenery sanitarne, które mogą pełnić funkcję pełnego zaplecza sanitarnego. W kontenerach sanitarnych zwykle urządza się toalety, umywalnie lub nawet natryski. Są one równie funkcjonalne i komfortowe co tradycyjne obiekty tego typu, a jednocześnie mają wiele przewag związanych m.in. z uniwersalnością, mobilnością czy kosztami realizacji.
Kontenery sanitarne stosuje się przede wszystkim tam, gdzie potrzebne jest stworzenie tymczasowego, mobilnego, a jednocześnie w pełni funkcjonalnego węzła sanitarnego – m.in. na placach budowy czy na imprezach masowych. Tego rodzaju obiekty świetnie sprawdzają się też na campingach i w różnego rodzaju miejscach publicznych (np. w parkach).
Dlaczego kontenery sanitarne są tak cenione? M.in. dlatego, że zapewniają znacznie większy komfort użytkowania niż tradycyjne toalety przenośne (typu Toi-Toi). Są równie wygodne co tradycyjne łazienki – w ramach jednego kontenera można wydzielić kilka kabin z toaletami lub natrysków, a także miejsce na umywalki czy pisuary. Istnieje również możliwość ich podziału na część damską i męską lub też łączenia kilku kontenerów w jeden obiekt o większej powierzchni użytkowej. Sprawia to, że tego typu obiekty są niezwykle funkcjonalne i elastycznie dopasowują się do potrzeb użytkowników.
Kontenery są ponadto oświetlone, wentylowane, mogą mieć także ogrzewanie oraz klimatyzację. Można je podłączyć do mediów, ale nie jest to wymagane. Istnieje bowiem możliwość instalacji zbiorników na wodę oraz nieczystości, które pozwolą korzystać z sanitariatów w wygodny sposób bez konieczności podłączenia do sieci. Dlatego kontener sanitarny sprawdzi się nawet w miejscach, w których nie ma odpowiednich przyłączy. Zdecydowanie zwiększa to możliwości jego zastosowania.
Innym ułatwieniem jest możliwość postawienia kontenera sanitarnego bez uprzednich starań o pozwolenie na budowę. Kontenery są konstrukcjami mobilnymi, dzięki czemu można je stawiać wyłącznie na zgłoszenie. Jedynym warunkiem jest rozebranie lub przeniesienie konstrukcji przed upływem 180 dni. Oznacza to, że formalności związane z budową sanitariatów są ograniczone do minimum. Tym samym można błyskawicznie zorganizować pełne zaplecze sanitarne w każdym miejscu – wystarczy kawałek równej nawierzchni do postawienia kontenera.
Ogromną zaletą kontenerów sanitarnych jest także krótki czas budowy. Docierają one na miejsce montażu gotowe do użytku, wyposażone we wszystkie przyłącza, sanitariaty, instalacje itp. Dlatego możliwe jest korzystanie z kontenera niemal natychmiast – wystarczy go ustawić! Sama produkcja kontenera sanitarnego trwa nie więcej niż kilka tygodni. Dlatego jest to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo szybkie.
Kontener sanitarny możesz kupić lub wynająć. Dzięki temu każdy może dobrać właściwy sposób finansowania. Można zamówić kontener standardowy lub wykonany według indywidualnych specyfikacji – wszystko zależy od Ciebie! Pamiętaj, że to rozwiązanie sprawdzi się także w miejscach, w których dostęp do infrastruktury jest utrudniony, zapewniając użytkownikom pełen komfort korzystania z zaplecza sanitarnego.
Artykuł partnera.