Rynek usług chmurowych w Europie i na świecie – jak się rozwija?

Andrzej Winnicki
15.07.2022

Coraz więcej przedsiębiorców zauważa potencjał rozwiązań z zakresu cloud computing. Technologia tego typu jest nie tylko niezwykle wygodna, ale też opłacalna, a do tego wspiera wiele procesów biznesowych. Omawiamy, jak rozwija się rynek usług chmurowych w Europie i na świecie!

Rynek usług chmurowych w Europie i na świecie

Zgodnie z raportem Global Market Insights, do 2028 roku europejski rynek chmurowy ma osiągnąć wartość wynoszącą ponad 140 miliardów dolarów.  W 2020 roku był wyceniany na ok. 35 miliardów dolarów, dlatego szacuje się przyrost większy niż 15%. Chociaż przewidywane kwoty się różnią, specjaliści są zgodni co do tego, że w najbliższych latach dalej będzie można obserwować dynamiczny wzrost.

Przedsiębiorcy z Europy i całego świata zwracają się w stronę technologii chmurowych, zastępując dotychczasowe infrastruktury IT. Dostrzegają liczne zalety takiego rozwiązania – elastyczność i skalowalność, niższe koszty utrzymania, a także ogromną efektywność w przechowywaniu oraz przetwarzaniu danych. W dobie rosnącego wykorzystania aplikacji mobilnych i webowych ceniona jest też możliwość korzystania z idealnie przystosowanych środowisk do szybkiego, względnie taniego tworzenia oraz testowania aplikacji.

Aktualnie rynek usług chmurowych w Europie jest zdominowany przez trzech amerykańskich dostawców, czyli Amazon Web Services, Microsoft i Google, którzy łącznie kontrolują ok. 70% usług IaaS. Mimo to, europejscy dostawcy nadal powiększają swoje udziały. Póki co największe znaczenie mają kwestie związane z suwerennością danych – rozbieżności w przepisach obowiązujących w UE i USA działają na korzyść lokalnych podmiotów.

Rynek usług chmurowych w Polsce

Według oficjalnych danych GUS, tylko co czwarta polska firma korzysta z technologii cloud computing, co daje wynik poniżej średniej UE. Mimo to prognozy dla naszego kraju również przewidują wzrost – rynek usług chmurowych w 2022 roku ma powiększyć się o ponad jedną trzecią, osiągając wartość 3 miliardów złotych.

Raport wykonany przez Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022 Chmura i nowe technologie” dostarcza z kolei danych o tym, że aż 93% badanych firm podejmuje już jakieś działania związane z wprowadzaniem rozwiązań z zakresu cloud computing. Dla przykładu, wybrane podmioty przechowują zdjęcia satelitarne wysokiej jakości na platformie CloudFerro.

Jak wdrażać usługi chmurowe w firmie?

Wdrożenie usług chmurowych daje wiele wymiernych korzyści. Pozwala zoptymalizować koszty utrzymania infrastruktury IT, ułatwia pracę zdalną oraz współpracę rozproszonych oddziałów, zapewnia bezpieczeństwo wymiany danych, daje dostęp do środowiska przystosowanego do tworzenia zaawansowanych aplikacji itp. Przy korzystaniu z tej technologii pomocna będzie współpraca z tzw. dostawcą usług chmurowych. Jednym z najlepszych przedsiębiorstw na polskim rynku jest CloudFerro, wspierające wiele firm, instytucji badawczych i innych organizacji w Polsce, a także Europie. Pełną ofertę można sprawdzić na: https://cloudferro.com/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie