Rysy na lakierze po bagażniku dachowym: czy można coś z tym zrobić?

Mateusz Nowak
12.09.2018

Wakacyjne czy feryjne wojaże bardzo często wiążą się z koniecznością rozwiązania sporego dylematu: jak pomieścić bagaże całej rodziny i jeszcze zapewnić wszystkim podróżnym komfortowe warunki jazdy? W takiej sytuacji bardzo przydają się boxy, które umieszczamy na dachu samochodu. Aby móc bezpiecznie przewieźć box (ale także np. rowery), trzeba przymocować go do bagażnika dachowego. Nie każde auto ma jednak fabryczne relingi. Na rynku są na szczęście dostępne bagażniki mocowane bezpośrednio do karoserii pojazdu. Problem z nimi polega na tym, że często pozostawiają brzydkie rysy na lakierze. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Nie próbuj ich usuwać samodzielnie!

Zwykle pierwszym pomysłem, jaki przychodzi do głowy zdenerwowanemu właścicielowi samochodu, jest kupienie „jakiejś” pasty do renowacji lakieru i samodzielne zmierzenie się z problemem. Odradzamy! Praktyka pokazuje, że w ten sposób można narobić jeszcze większych szkód.

Amatorskie pasty działają na zasadzie ścierania wierzchniej warstwy lakieru. Amatorzy bardzo często przesadzają z ilością środka, zbyt zapalczywie wycierają powierzchnię brudną ścierką, co prowadzi do powstawania nowych, znacznie głębszych rys.

W przypadku uszkodzeń od bagażnika dachowego często w grę wchodzą także odpryski lakieru. Jeśli pod gumową osłonę stopki bagażnika dostanie się drobny kamyk, to siła nacisku wtłoczy go w karoserię i powstanie nieestetyczny ślad. Takie miejsce wymaga przede wszystkim zabezpieczenia przed korozją, co należy powierzyć specjalistom (zrobią to i skutecznie, i estetycznie).

Gdy rysy są bardzo głębokie

Usunięcie drobnych zniszczeń na lakierze po bagażniku dachowym nie jest wyzwaniem dla ekspertów z zakresu kosmetyki samochodowej. Gorzej, gdy mamy do czynienia z naprawdę głęboki rysami. Najczęściej jest to efekt nieostrożności właściciela pojazdu, który zamocował bagażnik na brudną karoserię lub zrobił to na tyle niedokładnie, że w miejsce styku stopki ze słupkiem auta dostały się zabrudzenia (piach, kamyczki etc.).

W takiej sytuacji jedyną radą będzie przeprowadzenie kompleksowej renowacji nadwozia samochodu. Specjaliści użyją wielu produktów kosmetycznych oraz odpowiedniego sprzętu, by jak najlepiej zamaskować rysy, a jednocześnie nie dopuścić do tego, by odnowione miejsca odznaczały się na tle całej karoserii.

Zaznaczamy przy tym, że naprawdę głębokie rysy nie zawsze będą możliwe do usunięcia czy nawet zamaskowania. W skrajnej sytuacji pozostanie tylko lakierowanie, co oczywiście wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami.

Bagażnik dachowy na samochód bez relingów to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które jednak wiąże się z ryzykiem uszkodzenia karoserii. Dlatego na przyszłość zalecamy zachowanie dużej ostrożności na etapie montażu, a także stosowanie specjalnej folii ochronnej w miejscu styku bagażnika z lakierem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie