Sito tkane - niezastąpiony element maszyn w gospodarstwie rolnym?

Jerzy Biernacki
13.09.2021

W dzisiejszym świecie gospodarstwa rolne przekształciły się praktycznie z przydomowych, małych zagród w duże zakłady produkujące żywność. Niezależnie od tego, czy rolnik hoduje krowy, kury, króliki, czy też zboże lub inne rośliny, stopniowo dążymy do wąskich specjalizacji poszczególnych gospodarstw. Pozwala to na usprawnienie wszystkich procesów i produkcję żywności znacznie szybciej i wydajniej. Trudno wyobrazić sobie dziś gospodarstwo, w którym nieużywane byłoby chociażby sito tkane. Sita i siatki stosowane są w rolnictwie wręcz powszechnie od wieków.

Stalowe sito tkane - jakie ma właściwości?

To bodajże najbardziej uniwersalne sito ze wszystkich wykonanych ze stali. Dzięki temu, że produkuje się je z drutów o dowolnej średnicy, można stworzyć siatkę o bardzo drobnych oczkach, a także wytrzymałą, masywną konstrukcję o dużych oczkach. To właśnie to sprawia, że mechanizm wykorzystywany do stworzenia sita tkanego spotykamy nie tylko w rolnictwie i przemyśle, ale także w naszym codziennym otoczeniu - chociażby w postaci siatek ogrodzeniowych.

Stal, z której zbudowane jest sito tkane, jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym i - w zależności od rodzaju i klasy - odpornym zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i korozję czy wchodzenie w reakcje chemiczne powierzchni sita z separowanym lub filtrowanym materiałem, lub płynem. To właśnie dzięki temu sito stalowe jest jednym z najchętniej wybieranych przy produkcji żywności. Trzeba pamiętać, że ten sektor przemysłu obwarowany jest wręcz przeróżnymi normami i wytycznymi, które musi spełnić sprzęt dopuszczony do przetwarzania i przechowywania żywności. Stal jest powszechnie stosowana zarówno w gastronomii, wszelkich przetwórniach, jak i w rolnictwie, które z produkcją żywności ma dużo wspólnego. Wiele wstępnych procesów obróbki ma bowiem miejsce już w gospodarstwie rolnym.

Sito tkane - gdzie w rolnictwie znajduje zastosowanie

Sita stosowane są, by umożliwić szybkie i skuteczne oddzielanie większych gabarytowo produktów, od tych drobniejszych, bądź też produktów stałych od płynów. Pozwala więc skutecznie sortować warzywa, owoce i zborze, by można je było później odpowiednio podzielić na klasy i kategorie wagowe. W dzisiejszych czasach nie robi się tego ręcznie, a za pomocą maszyn, które za pomocą sit z dużymi oczkami przepuszczają na niższy poziom tylko te mniejsze egzemplarze. Wiesz na pewno, że większe, dorodniejsze warzywa i owoce, a także ziarna są po prostu droższe - nie tylko u bezpośredniego sprzedawcy, ale także na skupie.

Z kolei w gospodarstwach produkujących zboża, kasze, rośliny strączkowe, a nawet ziarna do zasiewów, jedną z najważniejszych maszyn jest wialnia lub czyszczalnia, w której oddziela się zboża od większych zanieczyszczeń. To właśnie tam znajduje zastosowanie między innymi sito tkane, a także inne rodzaje sit stalowych. Dzięki zastosowaniu kilku warstw sit o różnej wielkości oczek można więc oddzielić nie tylko większe kawałki roślin, pędów i liści, ale też drobne zanieczyszczenia większe niż ziarno, ale mniejsze niż zatrzymane wyżej plewy. Dzięki temu można produkować zboże i ziarna najlepszej jakości, pozbawione zanieczyszczeń i gotowe do produkcji żywności, pasz lub chociażby nasion. Poza wialniami i czyszczalniami sito tkane znajduje zastosowanie w innych maszynach.

Same siatki tkane stosowane są także do osłony maszyn i urządzeń, tworzenia przesłon, jako elementy ogrodzenia, czy chociażby do budowy klatek dla zwierząt futerkowych. Z powodzeniem używane są także do tworzenia wolier dla ptaków, odgradzania drobiu, czy też kojców.

Szersze zastosowanie znajdują w rolnictwie sita z lach perforowanych. Śrutowniki, młyny, wszelkiego rodzaju rozdrabniacze, rębarki i pelleciarki korzystają właśnie z sit stalowych z blachy. Łatwiej w nich utrzymać czystość, a drobinki plew, piasku i zmiażdżonych większych frakcji nie klinuje się, jak ma to miejsce w przypadku sit tkanych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie