Skąd masz wiedzieć, czy potrzebujesz już aparatu słuchowego?

Krzysztof Jagielski
01.04.2020

Co dziesiąty człowiek na Ziemi ma problemy ze słuchem. Ogranicza to znacznie możliwości komunikacji z innymi, utrudnia pracę i codzienne funkcjonowanie. Najwięcej osób, u których stwierdzono konieczność noszenia aparatów słuchowych, to osoby starsze, po 65. roku życia. Łatwo stwierdzić u kogoś zaburzenia słuchu, gdy człowiek zaczyna mówić głośniej, zwiększa głośność telewizora i radia, albo nie reaguje, gdy coś się do niego mówi. Noszenie aparatu słuchowego może poprawić komfort życia, dlatego jeśli tylko zachodzi taka potrzeba – sięgnij po niego.

Wykrycie wady słuchu

Im szybciej wykryjesz wadę słuchu i prędzej rozpoczniesz noszenie aparatu słuchowego, tym lepiej. Dotyczy to szczególnie dzieci, u których nie wykształcił się jeszcze w pełni aparat mowy. Jednak i starsze osoby powinny podjąć się leczeniu i stosować środki zapobiegawcze tak szybko, jak to możliwe. Utrudniony kontakt z otoczeniem może być dla nich stresujący i prowadzić do wycofywania się ze społeczeństwa. Przyjmuje się, że ubytek słuchu poniżej 30 dB nie wymaga noszenia aparatu słuchowego. Jednak należy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. Gdy tylko zauważysz problemy ze słuchem, skonsultuj się z lekarzem. To on podpowie Ci, jakie kroki należy wykonać.

Rodzaje aparatów słuchowych

Spośród wielu dostępnych na rynku modeli wyróżnia się aparaty słuchowe na przewodnictwo powietrzne, a wśród nich: wewnątrzuszne, zauszne i wewnątrzprzewodowe. Aparaty na przewodnictwo kostne to z kolei urządzenia okularowe, pudełkowe z opaską połączoną kabelkiem i zakotwiczone na kości. Spośród nich wszystkich najpopularniejsze są te wewnątrzuszne, które mogą być całkowicie niewidoczne dla osób postronnych. W przypadku utraty słuchu dyskrecja jest dla osób chorych czymś bardzo ważnym.

Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego

W przypadku ubytku słuchu najważniejsza jest dokładna diagnostyka, która wykluczy istotne zmiany chorobowe, zagrażające życiu chorego. Takie badanie pozwala szczegółowo określić, w jakim stopniu utrata słuchu wpływa na życie pacjenta. Kolejnym krokiem jest wykonanie indywidualnych wkładek otoplastycznych, które pozwalają dopasować odpowiedni aparat słuchowy. Oczywiście najczęściej wybierane są te wewnątrzuszne, jak najmniej widoczne dla otoczenia, jak najbardziej dyskretne. Aparaty słuchowe tego typu dostępne są dla pacjentów o ubytku nieprzekraczającym wartości 70 dB. To optymalne rozwiązanie dla osób aktywnych, które noszą okulary lub zakrycia głowy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie