Skóra atopowa – zasady pielęgnacji

Piotr Kowalczyk
25.01.2021

Nasza skóra to skuteczna bariera, która zapobiega wnikaniu do wnętrza naszego organizmu drobnoustrojów, bakterii czy zarazków. Niestety, w przypadku niektórych osób, w momencie kontaktu alergenu ze skórą zaczyna rozwijać się stan zapalny, co określa się jako atopowe zapalenie skóry. AZS to genetycznie uwarunkowana choroba skóry o przewlekłym charakterze. Może występować zarówno u dorosłych, jak i dzieci, w tym niemowląt. Dowiedz się, w jaki sposób powinna być pielęgnowana skóra atopowa.

Atopowe zapalenie skóry – to warto wiedzieć

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która najczęściej występuje u małych dzieci – według przeprowadzanych badań w 85% przypadków pojawia się u dzieci przed ukończeniem 5. roku życia. Oprócz tego prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka zwiększa się dwukrotnie, jeśli chorują na nie jego rodzice. 

Skąd bierze się AZS? Dokładne przyczyny występowania tej choroby do tej pory nie zostały całkowicie poznane, jednak uważa się, że jej źródło leży w genach chorej osoby, które odpowiadają za uszkodzenie właściwości ochronnych skóry. U chorych na AZS stwierdza się, że filagryna, czyli białko, które odpowiada za prawidłowe działanie bariery ochronnej naskórka, nie działa w sposób prawidłowy, przez co przebieg choroby jest ostrzejszy. Do przyczyn atopowego zapalenia skóry należy także zaliczyć czynniki środowiskowe jak zanieczyszczenia powietrza, alergeny, wilgotność powietrza, wahania temperatury, a także stres.

Objawy AZS

Skóra atopowa, jej leczenie i pielęgnacja wymagają wiele cierpliwości i poświęcenia. Stąd znajomość objawów AZS pozwala na o wiele szybsze zdiagnozowanie i przyniesienie ulgi wymagającej skórze. Do objawów atopowego zapalenia skóry zaliczamy:

  • świąd;
  • zaczerwienienie;
  • grudki;
  • pęcherzyki;
  • w niektórych przypadkach sączące się ranki.

Oprócz tego do objawów AZS możemy zaliczyć silne przesuszenie skóry, rogowacenie przymieszkowe lub charakterystyczną rybią łuskę, skłonności do nawrotowych zakażeń skóry, rumień twarzy.

Zmiany skórne mogą obejmować powierzchnię całej skóry, jednak o wiele częściej obejmują twarz, szyję tułów (niemowlęta), a także obszary zgięć stawowych – podkolanowych, łokciowych i nadgarstkowych. 

Skóra atopowa – jak ją pielęgnować?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której niestety nie da się w pełni wyleczyć, jednak przy pomocy właściwych leków i pielęgnacji będziemy w stanie sprawić, że skóra atopowa nie będzie dla nas źródłem tak silnego dyskomfortu. W przypadku pielęgnacji nadrzędną rolę odgrywa właściwie nawilżenie i regeneracja skóry. Stąd przede wszystkim należy sięgać po kosmetyki, które w swoim składzie posiadają emolienty, dzięki czemu na powierzchni skóry tworzą film okluzyjny, zapobiegając tym samym utracie wody. Najlepiej sprawdzą się zaaplikowane zaraz po kąpieli. 

Oprócz tego warto sięgać po produkty posiadające odpowiednio wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, mocznika, gliceryny i kwasu hialuronowego. Warto pamiętać także o tym, że w złagodzeniu skutków AZS pomoże unikanie czynników, które mogą je zaostrzać. Są to na przykład gwałtowne zmiany temperatury, stres, a także noszenie wełnianych ubrań.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie