Sposoby na kleszcze u kota

Mateusz Nowak
08.12.2020

Dość często można spotkać się z przekonaniem, że kleszcze u kota nie zagrażają temu zwierzęciu tak jak ludziom czy psom. Nie jest to do końca prawda. Często stwierdzenie to wynika z faktu, że choroby odkleszczowe u kotów są rzadziej diagnozowane i brakuje miarodajnych badań potwierdzających ich negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie kota. Co zrobić, aby ochronić naszych mruczących przyjaciół przed tymi groźnymi pasożytami i jakie są sposoby na kleszcze u kota?

Gdzie mogą pojawić się u kota kleszcze?

Kleszcze są groźne dla wszystkich kotów wychodzących na zewnątrz, potrafią bowiem przebywać praktycznie wszędzie: nie tylko w lesie, ale też na trawniku, polach czy łąkach. Pasożyty te dość trudno zauważyć w gęstym futerku kotów, dlatego po każdym ich powrocie do domu warto przeczesać dokładnie sierść, w której można wyczuć odwłok kleszczy pęczniejący spijaną przez nie krwią.

Im szybciej zostaną one usunięte, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia się kota patogenami takich chorób, jak borelioza, babeszjoza, haemobartonelloza, tularemia, cytauxzoonosis, anaplazmoza czy erlichioza. Usuwanie kleszcze jest dość proste. Można wyciągnąć je własnoręcznie lub używając specjalnych pęset dostępnych w sklepach zoologicznych i weterynaryjnych. Chwytając odwłok kleszcza wyciągamy go, odkręcając w lewą stronę. 

Zabezpieczenie kotów przed kleszczami

Problem w tym, że każdorazowo zwierzę korzystające z wolnego wyjścia na dwór jest narażone na kolejne ukąszenia kleszczy. Można zminimalizować nieco to ryzyko, stosując specjalne obroże chroniące koty i małe psy przez pchłami oraz kleszczami. Obroża przeciw kleszczom i pchłom Bayer Foresto dostępna w sklepie Weterynaryjny.pl pozwala na skuteczną ochronę zwierząt nawet do ośmiu miesięcy dzięki składnikom takim jak imidaklopryd oraz flumetryna będącym trwałą barierą dla każdej postaci rozwojowej tych pasożytów - zamów dziś na: https://weterynaryjny.pl/bayer-foresto-obroza-38-cm-przeciw-kleszczom-i-pchlom-dla-kotow-i-psow-ponizej-8-kg-p-20.html.

Powoduje śmierć i odpadanie już wczepionych kleszczy, choć nie można wykluczyć ich pojawienia się po zastosowaniu leczenia. Obroża ma również działania zwalczające alergiczne pchle zapalenie skóry pojawiające się często u kotów bezdomnych, adoptowanych "z ulicy". Jeżeli zamierzamy stosować ją u kota domowego, najlepiej założyć ją tuż przed rozpoczęciem się sezonu występowania kleszczy i pcheł, a więc wczesną wiosną, kiedy temperatury zaczynają przekraczać 10 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że obroża przeciw kleszczom może być stosowana w domach, w których nie ma małych dzieci, dla których te substancje mogą być groźne, ani też w przypadku zwierząt, które sypiają z opiekunami w łóżku.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie