Spuchnięte dziąsła? Sprawdź, jak o nie dbać

Jerzy Biernacki
05.07.2022

Choroby zębów i przyzębia mogą być naprawdę uciążliwe. Niektóre osoby borykają się m.in. z puchnięciem dziąseł. Po wystąpieniu takich objawów należy zastosować określone metody radzenia sobie z nimi. Jak dbać o spuchnięte dziąsła?

Z czego wynikają spuchnięte dziąsła?

Spuchnięte dziąsła mogą być wynikiem różnego rodzaju chorób przyzębia. Najczęściej do pojawienia się takiego objawu prowadzi niewłaściwa higiena jamy ustnej. Dziąsła puchną np. w sytuacji, gdy unikasz nitkowania, płukania czy stosujesz zbyt twardą szczoteczkę do zębów. Niekiedy jest to symptom, który wskazuje na pojawienie się innej choroby w organizmie.

Czasami opuchnięte dziąsła pojawiają się również w sytuacji, gdy implanty lub inne uzupełnienia protetyczne zostały zamocowane w niewłaściwy sposób. Wówczas w szczelinach mogą gromadzić się bakterie i resztki pokarmów, co prowadzi do stanów zapalnych.

Choroby przyzębia są charakterystyczne również dla cukrzyków czy osób z problemami z układem krążenia. W ich przypadku nawet odpowiednia higiena może nie być gwarancją zachowania idealnego stanu zębów. Opuchnięte dziąsła mogą pojawiać się częściej także u nastolatków w okresie dojrzewania czy kobiet w ciąży.

Jak zapobiegać puchnięciu dziąseł?

Aby uniknąć wystąpienia opuchniętych dziąseł, konieczne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Mowa tu m.in. o takich praktykach i  jak:

  • dokładne i regularne mycie zębów,
  • stosowanie nici dentystycznej,
  • zrezygnowanie z palenia papierosów,
  • ograniczenie spożywania słodkich napojów,
  • prowadzenie odpowiedniej diety.

Niektóre osoby są szczególnie narażone na występowanie problemów z przyzębiem, dlatego w ich przypadku odpowiednia higiena ma jeszcze większe znaczenie. Zaleca się także regularne odwiedzanie stomatologa, który może zauważyć problem jeszcze przed jego nasileniem.

Co na opuchnięte dziąsła?

Jeśli już doszło do opuchnięcia dziąseł, należy pomyśleć o ich odpowiednim leczeniu. Pierwszym krokiem za każdym razem powinno być udanie się do lekarza stomatologa. To właśnie ten specjalista przepisze odpowiednie leki, a także podpowie, jak prawidłowo dbać o zęby. Niektóre zabiegi pozwalające na poradzenie sobie z problemem można wykonać w gabinecie. Mowa tu m.in. o usunięciu złogów nazębnych, które powodują infekcje, a więc także puchnięcie dziąseł.

[obraz_1]

Jaka pasta na opuchnięte dziąsła?

Jeśli masz opuchnięte dziąsła, warto pomyśleć o zakupieniu odpowiedniej pasty. Powinna ona zawierać składniki, które mają za zadanie ściągać i obkurczać naczynia krwionośne. W ten sposób można pozbyć się bólu i ograniczyć opuchliznę.

Jeśli nie wiesz, jaka pasta sprawdzi się najlepiej w przypadku opuchniętych dziąseł, dobrym pomysłem jest zapytanie o odpowiedni produkt stomatologa. Specjalista orientuje się bowiem w dokładnych składach takich preparatów i wie, jakie składniki pozwalają na ograniczenie dolegliwości związanych z opuchlizną.

Domowe sposoby na opuchnięte dziąsła

Za każdym razem, gdy zauważysz u siebie opuchnięte dziąsła, udaj się do stomatologa. W czasie oczekiwania na wizytę można jednak zastosować domowe sposoby. Dobre efekty przynosi płukanie jamy ustnej naparami o właściwościach przeciwzapalnych, ściągających i antyseptycznych.Taką czynność powinno wykonywać się nawet 3 razy dziennie. 

Popularnym wyborem jest np. szałwia na opuchnięte dziąsła. Dobrze sprawdzi się też rumianek. Zawarte w nich składniki aktywne pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz przynoszą ulgę. 

Jeśli chodzi o domowe sposoby na opuchnięte dziąsła, można zastosować również aloes. Wykazuje on bowiem właściwości bakteriobójcze i łagodzące. Podobnie działa także olejek z goździków, który jednocześnie pozwala na ograniczenie krwawienia w okolicach przyzębia.

Wymienione metody są zdecydowanie najbezpieczniejsze dla jamy ustnej. Wykorzystują one produkty spożywcze, dlatego w razie ich połknięcia nie trzeba martwić się dodatkowymi dolegliwościami. Niektóre osoby decydują się również na płukanie jamy ustnej osoloną wodą. Zioła są jednak delikatniejsze, a jednocześnie nie pozostawiają nieprzyjemnego posmaku w ustach.

Jak wyleczyć opuchnięte dziąsła?

U niektórych osób pojawia się tendencja do występowania spuchniętych dziąseł przy zębie. Metody domowe pozwalają na poradzenie sobie z dolegliwościami, ale nie usuwają źródła problemu. Z tego powodu symptomy można łagodzić naparami z ziół, jednak oprócz tego należy udać się do specjalisty. Stomatolog sprawdzi, co jest przyczyną wystąpienia opuchlizny. Jeśli wynika to z gromadzenia się płytki nazębnej, specjalista usunie ją. Poznanie źródła problemu pozwala bowiem na wyeliminowanie go na kilka lat lub nawet na zawsze.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie