Studnia głębinowa do podlewania ogrodu: co warto o tym wiedzieć?

Mateusz Nowak
18.06.2020

Podlewanie przydomowego ogródka jest nie tylko dość uciążliwe (gdy nie mamy systemu automatycznego nawadniania), ale także bardzo kosztowne i przy tym nieekologiczne. Wielu właścicieli szuka więc sposobu na to, aby z jednej strony ograniczyć rachunki za wodę, a z drugiej nie obciążać dodatkowo gminnej czy miejskiej sieci wodociągowej. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być tutaj własna studnia głębinowa do podlewania ogrodu. Co trzeba o tym wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w niezależne ujęcie wody?

Ustalenie źródła

Sam pomysł zainwestowania w studnię głębinową jest bardzo dobry, ale tylko pod warunkiem, że źródło wody znajduje się na sensownej głębokości. Tego oczywiście nie da się ustalić bez wykonania odwiertu, choć pewną podpowiedzią mogą być mapy geologiczne oraz doświadczenie ekipy studniarskiej, która pracowała w danej okolicy. Pamiętajmy, że płaci się za każdy metr bieżący odwiertu, a w przypadku bardzo głębokich studni konieczne będzie również zainwestowanie w odpowiednio mocną pompę.

Studnia wiercona czy kopana?

To ważne pytanie, na które wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć. Jeśli na danym terenie źródło wody znajduje się stosunkowo płytko, a w dodatku celem jest tylko czerpanie wody do podlewania ogródka, można zdecydować się na wariant kopany. W każdym innym przypadku radzimy postawić na studnię wierconą, która zapewni większą wydajność źródła i z reguły także lepszą jakość wody (będzie mniej zapiaszczona).

Wybór odpowiedniej pompy głębinowej

To zadanie należy już powierzyć doświadczonej firmie, która weźmie pod uwagę takie parametry, jak wydajność źródła, potrzeby bytowe mieszkańców, głębokość studni, odległość od zraszaczy i kilka innych. Samodzielny dobór pompy może się skończyć tym, że będzie ona albo zbyt słaba (niska efektywność podlewania ogrodu, częste załączanie się pompy) lub zbyt mocna (ryzyko osuszenia studni).

Ile kosztuje wykonanie studni głębinowej?

Ceny studni wierconych zaczynają się od około 110-120 złotych za metr bieżący. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt rury osłonowej oraz oczywiście całego oprzyrządowania niezbędnego do czerpania wody (m.in. pompa, zbiornik hydroforowy, łącznik ciśnieniowy, rura PE itd.).

Czy wodę z własnego ujęcia można wykorzystywać do celów bytowych?

To już zależy od jakości wody. Niezależnie od tego, na jakiej głębokości znajduje się źródło, czerpaną z niego wodę bezwzględnie trzeba poddać badaniom laboratoryjnym na obecność bakterii, azotanów i azotynów, żelaza, miedzi oraz innych zanieczyszczeń naturalnie występujących w wodach podziemnych. Wynik badania będzie podstawą do dobrania odpowiedniego systemu uzdatniania wody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie