Systemy WMS do kompleksowej obsługi magazynu

Krzysztof Jagielski
03.02.2023

Comarch Warehouse Management System (WMS), to system, który pozwala na kompleksowe zarządzanie magazynem w strukturze firmy. Należy zdać sobie sprawę, jak istotny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jest etap nie tylko składowania produktów, ale także przyjmowania oraz wydawania zamówień. Dzięki narzędziu WMS, które współdziała z systemami Comarch ERP, praca magazynu staje się optymalnie wydajna i efektywna. Dowiedz się więcej już teraz.

Zarządzanie pracą magazynierów

Nie da się ukryć, że systemy WMS korzystnie wpływają na pracę osób zatrudnionych w magazynie. Kompleksowa obsługa i analiza danych pozwala lepiej zarządzać wytyczonymi zadaniami. Co więcej, WMS pozwala administrować oraz dostosowywać obowiązki magazynierów wedle bieżących potrzeb. To z kolei sprawia, że ich praca jest optymalnie wydajna i efektywna, a koszty związane z funkcjonowaniem magazynu zostają minimalizowane.

Sterowanie zasobami w magazynie

Relokacja zasobów w magazynie czy automatyzacja w zakresie procesów inwentaryzacji i zarządzania towarem to czynniki, które wydają się priorytetowe w ramach funkcjonowania obszaru magazynowego. Kontrolowanie stanów minimalnych i maksymalnych towarów, zarządzanie czasem realizacji zamówień czy sprawny nadzór nad lokalizacją produktów, które są magazynowane, takie opcje systemu WMS sprawiają, że kompleksowe zarządzanie magazynem staje się wręcz automatyczne, a ewentualne błędy i pomyłki są całkowicie eliminowane. W efekcie koordynacja pracy i nadzór nad zleceniami magazynowymi przyczynia się do minimalizowania kosztów oraz maksymalizacji zysków firmy.

Automatyzacja pracy w dużych i małych magazynach

Systemy WMS dedykowane są nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, w których obszar magazynowy jest szeroko rozwinięty. To narzędzie doskonale sprawdza się także w niewielkich przedsiębiorstwach z małymi magazynami. Automatyzacja praktycznie wszelkich procesów w celu sprawnego zarządzania pozwala przecież optymalnie kontrolować wykorzystanie dostępnej przestrzeni, minimalizuje się też konieczność zatrudniania dużej liczby magazynierów. Okazuje się, że magazynem o małej powierzchni nierzadko trudniej jest efektywnie zarządzać, aniżeli tym, który wykazuje dużą przestrzeń. Znaczenie ma przecież nie tylko praca magazynierów, ale także ergonomia magazynu, a system WMS wspiera należyte lokowanie towarów i pomaga w realizacji zamówień. Dzięki wdrożeniu WMS praca na magazynie zostaje przyspieszona, a asortyment zapasów podlega stałej kontroli, co wyklucza przestoje produkcyjne oraz nadwyżkę zbędnych kosztów produkcyjnych.

Należy również podkreślić, że samodzielne zarządzanie magazynem w obliczu nowoczesnych systemów WMS jest już passe. Firmy, które chcą przetrwać na rynku, rozwijać się i osiągać przewagę konkurencyjną muszą inwestować w cyfryzację w różnych obszarach swojej działalności. Warto zaznaczyć, że innowacyjne procesy cyfrowe, jeśli tylko zostaną dopasowane wedle indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, mogą być spójnie zintegrowane, co będzie korzystnie oddziaływać na ogólną kondycję prowadzonego biznesu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie