Szafki RTV - jak wybrać odpowiednią?

Mateusz Nowak
16.12.2020

Urządzając salon warto zastanowić się nad doborem wiodącego stylu, a także odpowiednim doborem mebli. Salon jest naszą wizytówką w przypadku odwiedzin gości, a także miejscem, gdzie spędzamy najwięcej czasu - odpoczywając, bawiąc się i pracując. Trzeba więc odpowiednio zaaranżować tę przestrzeń, by była funkcjonalna i ładna, a nie chaotyczna.

Meble do salonu

W salonie nie może brakować kilku mebli: kompletu wypoczynkowego (kanapy, sofy lub foteli), stolika kawowego czy ławy oraz szafki pod telewizor. Te meble sprawiają, że w salonie można zarówno wypoczywać, przyjmować gości, jak i się dobrze bawić. Dodatkowo w salonie możemy także ustawić komodę, szafę czy regały na książki czy inne przedmioty, które chcemy pokazać. Często salon połączony jest z aneksem kuchennym, więc na styku tych dwóch pomieszczeń ustawia się strefę jadalnianą z dużym stołem i wygodnymi krzesłami, gdzie zasiadają wszyscy do wspólnego posiłku.

Szafka RTV

Głównym źródłem rozrywki w  salonie jest telewizor. Niezależnie od tego, czy wybieramy telewizor stojący, czy wiszący warto zastanowić się także nad doborem odpowiedniej szafki RTV. Należy pamiętać, by była ona spójna z pozostałymi meblami, które znajdują się w salonie. Wielkość szafki RTV powinna być przystosowana nie tylko do wielkości telewizora, ale także do tego co chcemy trzymać w szafce czy na szafce, jak na przykład konsole do gier, wyposażenie kina domowego czy dekoder. Wysokość szafki powinna być dostosowana do mebla, na którym zamierzamy oglądać telewizję. Zazwyczaj jest to sofa czy kanapa. Środek ekranu telewizora powinien znajdować się na wysokości wzroku oglądającego. Natomiast jeśli chodzi o szerokość, to najmniejsza możliwa szafka RTV powinna być szerokości telewizora. Warto jednak pamiętać o pozostałym sprzęcie. Najczęściej przyjmuje się, że najrozsądniejsza szerokość szafki RTV powinna wynosić o 25% więcej niż szerokość telewizora.

Bardzo dużą zaletą szafki pod telewizor jest to, że zazwyczaj posiada ona półki i szafki, w których możemy schować rzeczy, jest więc świetnym meblem do przechowywania. Kolejną zaletą jest możliwość schowania w niej kabli biegnących od urządzeń elektrycznych, dzięki czemu pozbywamy się plątaniny kabli z widoku.

Producenci mebli w swoich ofertach mają różnorodne modele szafek pod telewizor https://vivaldimeble.pl/pl/112-szafki-rtv - wiszące, stojące, lowboard. Szafki RTV stojące będą dobrze pasowały do stojących telewizorów i świetnie nadawać się będą do bardziej klasycznego wystroju wnętrz. Lowboardy będą świetnie komponować się w nowoczesnym wnętrzu. Natomiast szafki RTV wiszące będą świetnym dopełnieniem telewizora wiszącego. Nie jest to oczywiście reguła i każdy urządza wnętrze według własnego gustu, jednak w takich konfiguracjach najczęściej widuje się wykorzystanie poszczególnego rodzaju szafek pod telewizor.

Meble RTV obecnie mają różne udogodnienia, jednym z nich jest oświetlenie LED, które dodatkowo podkreśli charakter szafki pod telewizor, jednocześnie będąc oryginalną dekoracją salonu, w którym się znajdzie taka szafka. Matowe lub błyszczące wykończenie będzie także świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy takim meblem podkreślić charakter wnętrza.

Gdzie umieścić szafkę RTV?

Szafka RTV nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych zwłaszcza, gdy jest ona wykonana z drewna w kolorze białym. W ten sposób mebel szybko zżółknie, a padające promienie światła słonecznego na telewizor uniemożliwi jego oglądanie. Telewizor nie powinien być także ustawiony blisko źródła ciepła, jak kaloryfer, w ten sposób bez potrzeby będziemy przegrzewać nasze urządzenie. Dlatego szafek RTV nie powinno stawiać się w sąsiedztwie kaloryferów.

W przypadku wiszących szafek pod telewizor należy najpierw odpowiednio zbadać plany mieszkania lub zbadać specjalistycznym urządzeniem czy w ścianie nie biegną kable lub zbrojenia, w które wwiercenie się będzie szkodliwe. Przed montażem i wkręceniem w ścianę mebla warto więc sprawdzić, czy jest to miejsce pozbawione przeszkód.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie