Sznurek do makramy - jaki wybrać, aby łatwo wykonać modne plecionki?

Marek Szydełko
13.08.2021

Nie każdy wie, czym jest makrama, słowo to może kojarzyć się z wieloma rzeczami, ale niekoniecznie z rękodziełem. Makrama to sztuka wiązania sznurków i to bez konieczności używania szydełka, drutów czy igieł. Makramy towarzyszą człowiekowi od wieków, robiono z nich rozmaite elementy użytkowe i dekoracyjne. Obecnie powracają do łask i cieszą się rosnącą popularnością. Można oczywiście spróbować swoich sił i stworzyć własną makramę, potrzebne będą do tego specjalne nici, z których wykonuje się różne węzły.

Co można zrobić z makramy i czego potrzebuje się do jej wykonania?

Makrama to przepiękna ozdoba, która zachwyci każdego miłośnika natury i rękodzieła. Za jej pomocą można ocieplić wnętrze i stworzyć unikalną aranżację. Jeśli komuś zależy na przytulnym i stylowym zaciszu domowym, to jak najbardziej warto postawić na makramę, której można nadać dowolną formę. Ze sznurka wykonuje się nawet meble, w tym krzesła i stoliki. Osoby stawiające na unikalność i estetykę powinny zainteresować się makramą. Takie plecionki są idealną opcją do sypialni i salonu. Z makramy powstają też huśtawki, czyli praktyczne ozdoby, w które warto wyposażyć balkon, taras, pokój dziecięcy. Kolejną propozycją będą gazetniki z makramy, w których można przechowywać nie tylko czasopisma, ale też książki.

Piękną dekoracją będzie parawan oddzielający strefę nocną, przeznaczoną do zabawy lub pracy. Niecodziennym widokiem są wiszące półki wykonane z makramy, które mogą być nie tylko unikalne, ale też funkcjonalne. Staną się niebanalną dekoracją ścienną na różne bibeloty. Makrama idealnie nadaje się do robienia rozmaitych ozdób: poduszek, lamp, kwietników, podkładek, obrusów. Można z niej wykonać przepiękną biżuterię: kolczyki, bransoletki, breloki. Kolejną propozycją będą torby z makramy, które są obecnie prawdziwym hitem modowym.

Do przygotowania makramy potrzebny będzie odpowiedni sznurek, z którego ona powstanie. Od jego wyboru zależeć będzie wygląd całej makramy, łatwość plecenia i robienia poprawek. Potrzebne będą też nożyczki wygodnie leżące w ręku, najlepiej średniej wielkości. Muszą być bardzo ostre, bo tępe utrudniają pracę i przyczyniają się do postrzępienia sznurka. Używanie zwykłych nożyczek kuchennych nie jest dobrym pomysłem, jeśli chce się stworzyć estetyczne rękodzieła. Należy wyposażyć się także w centymetr krawiecki, który ułatwi odmierzanie odpowiedniej ilości sznurka. Ma to szczególne znaczenie dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z plecionkami. Łatwiej będzie kontrolować wydajność sznurka, obliczyć potrzebną ilość do wykonania konkretnej makramy.

Na tym jednak nie koniec, trzeba też zadbać o przedmioty do zaczepienia makramy, czyli odpowiednią bazę do ozdoby. Można wykorzystać gałęzie, metalowe drążki, wieszaki na ubrania. W sprzedaży znajdują się też specjalne stelaże z drewna przeznaczone do zaplatania makramy. Przyda się też lakier bezbarwny do paznokci w celu zabezpieczenia końców sznurków przed strzępieniem. Nie można zapomnieć o różnych ozdobach wykończeniowych do makramy typu koraliki, piórka itp. Przydadzą się także różnego rodzaju kółka mocujące, szczególnie w przypadku makramowych kwietników czy torebek.

Jakie są dostępne sznurki do makramy?

Obecnie można liczyć na mnogość sznurków do makramy, co pozwala na stworzenie z nich rozmaitych rękodzieł. Wyróżnia się:

  • Bawełniane plecione sznurki,
  • Sznurki bawełniane skręcane,
  • Sznurki bawełniane barwione lub „surowe”,
  • T-shirt Yarn lub T-shirt Yarn ZERO-WASTE,
  • Sznurki jutowe niebarwione,
  • Sznurki jutowe barwione,
  • Sznurki jutowe woskowane,
  • Wełna do makramy,
  • Akryl do makramy,
  • Kolorowe włóczki mieszane,
  • Gruba czesanka.

Jak widać, wybór jest ogromny, a każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Warto je poznać i eksperymentować ze sznurkami. W zależności do tego, co chce się z nich wykonać, potrzebny będzie inny rodzaj sznurka. Istotne jest to, aby kupić dobrej jakości materiał do wykonania makramy, dzięki czemu będzie estetyczna i wytrzymała, posłuży użytkownikom przez długi czas. Sznurki do makramy mogą być naturalne lub sztuczne. Zwykle plecionki wykonuje się z bawełny, ale dostępne są też modele sizalowe, konopne, lniane.

Sznurek do makramy jaki wybrać?

Sznurków plecionych jest multum, ale niełatwo w ich przypadku o znalezienie tego odpowiedniego. Minusem sznurków plecionych jest brak rdzenia i sztywność. Pomimo tego można liczyć na ciekawy splot. Osoby używające sznurka plecionego narzekają na to, że ich dzieła rozciągają się i tracą swój pierwotny kształt. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku przedmiotów poddawanych obciążeniom typu kwietnik. Warto też mieć na uwadze to, że podczas przeciągania dłuższych kawałków sznurka plecionego można doświadczyć niemiłej niespodzianki w postaci poparzonych palców. Zaletą sznurka plecionego jest brak problemów z rozwarstwianiem się, łatwo się zaplata i rozplata. Jeśli chce się zrobić dużą makramę, to sznurek pleciony będzie dobrym wyborem, nie trzeba martwić się o rozplątane końcówki.

Kolejną opcją do wyboru są sznurki skręcane z trzech żyłek, dzięki którym można stworzyć makramę o ciekawej fakturę. Zaletą tego sznurka jest łatwe przekształcanie końcówek na pofalowane frędzle. Na jego korzyść przemawia też miękkość i komfortowe zaplatanie. Niestety trzeba liczyć się z rozwarstwieniem sznura podczas plecenia, dlatego należy być bardzo ostrożnym. Problemy mogą pojawić się też podczas rozplątywania, szczególnie jeśli nie pociągnie się za właściwe żyłki. Sznurek skręcany z trzech żyłek niezbyt nadaje się do robienia dużych makram ze względu na rozkręcające się końcówki. Można też użyć sznurka skręcanego pojedynczo, niezwykle miękkiego i zapewniającego przyjemne plątanie.

Jeśli ktoś chce wykonać delikatną makramę przyozdobioną puchatymi frędzlami, to ten rodzaj sznurka będzie idealny. Trzeba jednak uważać, bo ma tendencję do rozwarstwiania się. Minusem będzie problematyczne rozplątywanie i rozwarstwianie się końcówek. Bardzo tanie są sznurki wędliniarskie, łatwo dostępne, świetne dla początkujących. Nie można jednak liczyć na wysokie walory estetyczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie